ظهر امروز، جمعی با حضور در مجلس شورای اسلامی، 10 هزار نامه اعتراضی با عنوان «چندهمسری را ممنوع کنید» به نمایندگان مجلس تحویل دادند.
سی نفر از زنان و مادران مدافع حقوق برابر، با حضور در مجلس شورای اسلامی، نامه های امضاء شده توسط 10 هزار نفر در اعتراض به ترویج چندهمسری را تحویل نمایندگان مجلس دادند.

به گزارش خبرآنلاین این زنان فعال در حوزه حقوق زنان با حضور در دفتر رئیس مجلس، ضمن توضیح خواسته خود، چهل تکه ای از رنج زنان در رابطه با قانون چندهمسری را نیز نمایش دادند. در این چهل تکه، روایت چهل زن از شهرهای مختلف کشور درباره مشکلات ناشی از تعدد زوجات آمده بود. همچنین، زنان حاضر در مجلس، نامه هایی را به صورت جداگانه به دفاتر کمیسیون حقوق و قضایی، و کمیسیون اجتماعی و فرهنگی مجلس تحویل دادند.

شهلا انتصاری، یکی از زنانی که امروز به مجلس مراجعه کرده بود، در این باره به خبرآنلاین گفت: « بعد از آنکه دوماه پیش پنج هزار امضا برای اعتراض به ماده 22 و 23 لایحه حمایت از خانواده به مجلس ارائه شد، من و جمعی از زنان فعال در حوزه زنان تصمیم گرفتیم که 10 هزار امضای دیگر را به مجلس ارائه کنیم و با اینکه همین امروز برای ملاقات با آقای قربانی، یکی از اعضای کمیسیون قضایی مجلس، وقت گرفته بودیم، موفق به دیدار ایشان نشدیم و بعد از مراجعه به دفتر آقای لاریجانی و البته موفق نشدن به دیدار با ایشان، امضاها را تحویل دادیم.»

پیش از این نیز در مهرماه گذشته، بیش از پنج هزار نامه اعتراضی با عنوان «چندهمسری را ممنوع کنید» به نمایندگان مجلس ارائه شده بود.

تاکنون، بررسی مواد تغییر یافته لایحه حمایت از خانواده در کمیسیون قضایی مجلس پایان یافته است، و قرار است بررسی مواد باقیمانده این لایحه بعد از بررسی برنامه پنجم توسعه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد.

در شهریورماه گذشته بعد از گذشتن سه سال از تقدیم شدن لایحه حمایت از خانواده، بالاخره این لایحه در صحن مجلس بررسی شد اما به خاطر اختلاف نظرهای بسیاری که در مورد برخی مواد آن وجود داشت، دوباره و به دستور مستقیم رئیس مجلس به کمیسیون قضایی و حقوقی بازگردانده شد.

در تمام این سه سالی که از تقدیم شدن این لایحه به مجلس شورای اسلامی می‌گذرد، مواد 22، 23 و 25 که بعد حذف و به نوعی در ماده 24 آورده شد، مورد اختلاف و البته اعتراض بسیاری از فعالان حقوق زنان، برخی نمایندگان مجلس و تعداد زیادی از حقوقدانان بوده است.

با اینکه دو ماه پیش که این لایحه از صحن مجلس دوباره به کمیسیون قضایی بازگشت و انتظار می‌رفت که تغییرات اساسی‌ای در مواد جنجالی آن داده شود اما باز هم با تمام شدن بررسی دوباره این لایحه در این کمیسیون، تغییر بزرگی در آن داده نشده است.

طبق این تغییرات، در ماده 22 که به موضوع الزامی شدن ثبت نکاح موقت یا انقضای مدت یا بذل آن در صورت باردار شدن زوجه می پرداخت، تغییر حاصل شد و اعضای کمیسیون این ماده را این گونه اصلاح کردند که نظام حقوقی اصل را بر ازدواج دائم می داند و از آن حمایت می‌کند.

براساس این تغییرات، کل ماده 24 که بیشتر به موضوع مهریه می پرداخت، حذف شد و به جای آن ماده دیگری جایگزین شد. ماده ای که به جای ماده 24 آمده این است که چنانچه ازدواج مجدد به عسر و حرج زوجه منجر شود زوجه می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

[گزارش ایلنا: چهل تکه ای از رنج زنان به خاطر قانون چندهمسری به دفتر لاریجانی ارائه شد->http://ilna.ir/newsText.aspx?ID=164999]

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان