حقوق معلم و کارگر: سالها بعد از این که خودمان به تنهایی خیلی چیزها را  از پشت دریچه های بسته، در تاریکی و تنهایی کامل و با هزار ترس و وحشت لمس کردیم و به یک شناخت عینی نصفه نیمه رسیدیم، یک واحد درسی در دوره دانشگاه اضافه شده بود، تنظیم خانواده.  این واحد درسی که در حکم نوشدارویی بود بعد از مرگ سهراب، هرگز جدی گرفته نشد و جدی هم گرفته نمی شود. سالها  پس از آغاز بلوغ جنسی ، سوالات همچنان بی پاسخ می مانند یا بهتر است بگوییم آنهایی که باید ، آنهایی که وظیفه دارند، پاسخی به به این سوالات نمی دهند، معمای تن در اوج بلوغ و هیجان جنسی حل می شود، اما با ناصحیح ترین، خطرناک ترین و بیمار ترین روش های ممکن. تا چند سال پیش، فیلمهای پورنو و عکسهای مستهجن جنسی در مدارس به خصوص مدارس پسرانه بین دانش آموزان دست به دست می شد. مراسم  کشف این محمولات در مدرسه دقیقا مانند کشف اموال مسروقه و مواد مخدر برگزار میشد، دانش آموز به شدت تنبیه میشد، سپس توسط خانواده و معلمان پرورشی نصیحت میشد و حاصل فقط شرمساری بود، آنهم برای یک روح ناسیراب و پر از عطش. این روزها با وجود ماهواره و اینترنت، دسترسی به این قبیل ممنوعیات بسیار هم آسانتر شده. این فیلمها و ویدئوها که تنها برای جلب مخاطب و پولسازی ساخته می شوند، نه تنها هیچ محتوای آموزشی و سالمی ندارند، بلکه با نمایش اغراق و بزرگنمایی در روابط جنسی، با به تصویر کشیدن روابط بیمار و غیر طبیعی و پر از خشونت و آزار به خصوص علیه زنان، تاثیر مخرب بسیاری بر آینده، زندگی خانوادگی و درکل نگاه جنسی جوانان می گذارند.

مسائل جنسی در جامعه ما یک تابواست. در نظام آموزشی ما صحبت کردن از آن غدغن است، حرف زدن در این مورد بیشرمی است، در خانه ممنوع است،  و در مدرسه کاملا غدغن است. این ممنوع بودن ها، این خطوط قرمز بیمورد، هرگز نتوانسته اند و نمی توانند یک واقعیت را حذف کنند: غرایز بشری خطوط قرمز نمی شناسند، اگر سیراب نشوند، اگر با تعقل و آگاهی از یک سری خصیصه های بدوی به مهارت های انسانی تبدیل نشوند، می توانند به سراسر زندگی انسان آتش بزنند. انحراف جنسی برای تمام عمر، ناتوانی در برقراری یک ارتباط جنسی سالم، خشونت و طلاق،  از ثمرات همین خط قرمزهاست، خط قرمزهایی که همه چیز را از متن به حاشیه خطرناک زندگی نوجوانان و جوانان می رانند. حاشیه هایی که بسیار خطرناکند، چرا که هیچ نقطه امنی در آنها تعریف نشده، هیچ نگاه متخصصانه ای به مسائل آمیزشی و جنسی ندارند.

از طرفی سالهاست که تعریف آموزش در جهان کاملا عوض شده، آموزش مدرن کسب معلومات نیست، مهارت اندوزی است، به دست آوردن دانش عملی است و یکی از مهارت های اساسی همین مهارت های جنسی است. راه پیشگیری از ایدز و HIV هم  آموزش صحیح جنسی است. این آموزش ها، از مولفه های اصلی و ضروری آموزش کیفی هستند و جالب اینجاست که نتایج تحقیقات آموزشی  بسیاری هم نشان می دهد که آموزش جنسی در مدارس برخلاف تصور عامه، هرگز به رواج آمیزش جنسی زودهنگام یا افزایش تحریکات جنسی در جوانان  نمی انجامد. یک نمونه از این تحقیقات که درسال 2007 ، توسط گروهی از محققان جهانی روی تاثیر آموزش جنسی بر رفتار جنسی جوانان  انجام شده و نتیجه آن در مجله Adolescent Health یا سلامت نوجوانان چاپ شده، نشان داده است که دو سوم آموزش های جنسی مدارس در بین 83 مورد مطالعاتی از سراسر جهان به بهبود رفتار جنسی جوانان انجامیده و به تاخیر درآغاز  آمیزش های جنسی و کاهش رفتارهای پرخطر منجر شده. این تحقیقات از این نظر جالب است که تایید می کند این آموزش های جنسی، مستقل از مولفه های فرهنگی و مذهبی جوامع تحت مطالعه همیشه کارایی مثبت داشته اند (1).

جای آموزش جنسی در مدارس ایران خالیست در حالیه که به زعم خیلی از کارشناسان اجتماعی،   مهمترین عامل گسترش  طلاق در جامعه ایران ، ناتوانی یا کم توانی جنسی است(2). سرچشمه این ناتوانی هم به تعبیر روانشناسان، ناآگاهی جنسی در سنین جوانی و روی آوردن به روش های غلط در برآورده کردن غرایز جنسی است.

جای آموزش جنسی خالیست، مسائل جنسی یک تابوی فرهنگی، اجتماعی است. پرداختن به آن در خانه ممنوع است، در مدرسه ممنوع است، اما همین نپرداختن، در اجتماع بحران می آفریند. ، همین سکوت رازآلود نوجوانی،می تواند به خشونت، ناهنجاری و حتی جنایت در بزرگسالی بیانجامد.

منابع:

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان