کوردیش پرسپکتیو: یکی از مشکلات اساسی در مقابل توسعه و پیشرفت جوامع بشری، مشکلات زنان و خشونت علیه آنان توسط نگاه‌های مغرور و خودکامه جامعه مرد سالاریست.
حجم خشونتهای خانگی، آزار و قتل زنان در جوامع شرقی به مراتب بیشتر و بزرگتر از جوامع غربی است که کردستان نیز از آن مستثنی نیست.

همزمان با سالروز مبارزه با خشونت علیه زنان در کردستان کمپین وسیعی به راه افتاده است که تاکنون استقبال گسترده‌ای از آن به‌عمل امده است.

سلیمانیه که به مرکز فرهنگی کردستان شهرت دارد و بعنوان شهری پیشقدم در پیشرفت‌های مدنی، اجتماعی، روشنفکری و سیاسی در کردستان، زبان زد خاص و عام است. در این راستا با حضور سازمانها ، نهادها و فعالین زنان به مرکزی عمده برای دفاع از حقوق زنان تبدیل شده است.

کمپین “نه به خشونت علیه زنان” از روز گذشته در خیابان اصلی این شهر و در مقابل پارک ملت از سوی سازمانها و فعالین زنان برپا شده است و قرار است یک هفته بطول بیانجامد.

در این گردهمایی شمار زیادی از برابری‌طلبان اعم از زن و مرد شرکت کرده و طوماری را برای امضا در این محل تهیه کرده‌اند که ساعت به ساعت بر شمار اسامی مدافعین حقوق زنان و انهایی که خواستار پایان خشونت علیه زنان میباشند افزوده میشود.

علاوه بر این پیام و سخنانی از سوی فعالین زنان و برابری طلبان از سازمانهای مختلف، با زبانهای مختلف و از ایدئولوژی وآئینهای مختلف ایراد میگردد.

از سوی دیگر در کنفرانسی که به همین مناسبت در هولیر پایتخت اقلیم کردستان برگزار شد نخست وزیر اقلیم در سخنانی یکی از وظایف اصلی دولت اقلیم کردستان را تلاش جدی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان دانست.

برهم صالح در سخنان خود تشکیل شورای عالی زنان، وضع قانون ویژه برای پایان دادن به خشونت خانگی و آزار زنان و همچنین تلاش برای مشارکت‌دادن زنان در دولت را بعنوان گامی مثبت در این زمینه نام برد.

وی افزود اجرای قوانین وضع شده برای پایان معضلی بنام قتلهای ناموسی و پیگیری قضایی آنها تلاشی مهم برای پایان این خشونتها بوده است.

نخست وزیر اقلیم کردستان با اشاره به قتل یک بانوی کرد در هفته اخیر در کشور سوئد گفت متاسفانه خشونت علیه زنان و قتلهای ناموسی ناشی از سنتهای مرتجعانه و نگاههای مردسالارانه چهره‌ی جامعه کردستان را لکه دار میکند.

از سوی دیگر در شهرهای دیگر کردستان نیز به گونه‌های مختلف در سالروز مبارزه با خشونت علیه زنان فعالیتها و آکسیونهایی برپا شده است.

گفتنی است هفته جاری روزنامه الشرق الاوسط در گزارشی اعلام کرد که طی سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۷ در اقلیم کردستان ۱۲،۰۰۰ زن به بهانه های ناموس به قتل رسیده‌اند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان