خبرگزاری بین المللی زنان “ایونا” : بنابر آمار بانک جهانی از هر 5 زن حداقل یک نفر در طول عمر خود کتک خورده و یا مورد خشونت جنسی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری زنان ، بررسی های موجود در زمینه خشونت علیه زنان ، آمار و ارقام تاسف باری را ارائه داده است .

بنابر یک نظر سنجی در بریتانیا از هر سه مراجعه کننده زن به بخش اورژانس بیمارستان های یک کشور یک نفر در اثر خشونت خانوادگی آسیب دیده است.

در امریکا هر سال بالغ بر 700 هزار زن مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند .
نیمی از قتل هایی که در بنگلادش رخ می دهد مربوط به زنانی است که به دست شوهران شان کشته می شوند .
در پاکستان هزاران زن به بهانه حفظ ناموس به دست پدر یا برادران خود به قتل می رسند .
بنابر آمار بانک جهانی از هر 5 زن حداقل یک نفر در طول عمر خود کتک خورده و یا مورد خشونت جنسی قرار گرفته است .

نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: بین 10 تا 69 درصد از زنان در سراسر جهان در معرض موارد متفاوتی از خشونت قرار دارند .

شمار زیادی از زنان سوئیسی به علت خشونت همسرانشان به مراکز حمایتی این کشور مراجعه می کنند .
سازمان های مافیایی و جنایت کاری ایتالیا با برده گیری 27 تا 52 هزار زن در این کشور، آنها را به کارهای غیرقانونی از جمله فحشا وادار می سازند . بنا به گزارش امنیتی که در پارلمان ایتالیا ارائه شده سازمان های جنایت کاری در این کشور با کنترل این زنان و بد رفتاری با آنان درآمد زیادی کسب می کنند. .همچنین آمار منتشر شده از سوی کشور انگلیس نشان می دهد که روزانه بیش از 30 زن در این کشور مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند .
به نقل از دبیر کل سازمان ملل متحد سالانه 700 هزار نفر که عمدتا زنان و کودکان هستند در جهان برای سوء استفاده جنسی قاچاق می شوند .

زنان بیش از نیمی از جمعیت 20 میلیونی کارگران مهاجر آسیایی را تشکیل می دهند که نه تنها از حقوق مناسبی برخوردار نیستند بلکه قربانی سوء استفاده و خشونت می شوند .

بدیهی است که در فرهنگ متعالی و غنی اسلام ، به شهادت آیات متعدد و کلام وحی و سیره و سخنان متعدد پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین هرگونه ظلم، اجحاف، تبعیض و اعمال خشونت علیه هر فردی از افراد جامعه منفور و مطرود شناخته شده است . مکتبی که در برخورد با دشمنان دین و اسرای جنگی به تفصیل دستور العمل های اخلاقی دارد و پیامبر اکرم (ص) به عنوان پیام آور رحمت ، بنیان گذار تحول فکری و تغییر کامل نگرش و بینش تاریخی موجود در مورد زنان شناخته شده است ، هر گونه ظلم و خشونت را محکوم می کند .

اگر در کشور اسلامی ایران در کنار سایر آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی موارد قابل توجه و غیر قابل چشم پوشی از ظلم و تبعیض علیه زنان مشاهده می شود چه وقایعی از این دست که میان اقوام و یا قبایل خاص در شهر ها و روستاها با بافت ها و سنت های فرهنگی خاص دیده می شود و چه وقایع هشدار دهنده و تامل برانگیزی که در ابعاد بزرگتر در شهرهای بزرگ و پیشرفته به چشم می خورد ، از یک سو ناشی از برداشتهای موروثی غلط و غیر معقول از مناسبات فردی، خانوادگی و اجتماعی است و از سوی دیگر ، ناشی از تبعات منفی و لجام گسیخته گسترش زندگی شهری و مدرنیته می باشد .

اما در زمینه انواع دیدگاه های مرد سالارانه ، زن سالارانه و در یک کلام جنس سالارانه ، باید گفت، در ایدئولوژی اسلام موضوع جنس ، فرع بر اصل و اساس انسانیت انسان یعنی روح متعالی او است و از این حیث ، قدر و منزلت انسان ها متناسب با کمال و تعالی روح آنان سنجیده شده و مرتبه گذاری می شود. اما در این جهان مادی انسان ها به جهت تصدی شئون اجتماعی و خانوادگی به صورت زن و مرد و صنوف و ملیت های مختلف آفریده شده اند .

در پایان باید گفت همه دانشمندان، متولیان و کارگزاران امور اجتماعی فرهنگی کشور می بایستی با تکیه بر فرهنگ غنی و بی نظیر اسلام امکان اصلاح نگرش های خاص و از سویی دیگر تضمین رشد و توسعه علمی و صنعتی کشور را با پرهیز از عواقب منفی ورود فرهنگ های بیگانه فراهم آورند .

همچنین در زمینه مسائل زنان در ایران بر اساس بررسی های بسیار در این زمینه ، پرداخت به موضوع زنان سیر صعودی داشته است و بیشترین تمرکز بر دو موضوع نابرابری حقوقی و اجتماعی میان زن و مرد و فعالیت های سیاسی اجتماعی زنان ایران بوده است و پس از آن به ترتیب موضوعات، افزایش مشکلات زنان ایرانی پس از انقلاب، حجاب زنان ایران ، مشکلات مربوط به ازدواج و طلاق زنان در ایران و محدودیت روابط بین زن و مرد ، خشونت علیه زنان در ایران و بهبود وضعیت زنان در ایران می باشد .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان