مديرکل امور زندان‌ها و اقدامات تأميني و تربيتي استان زنجان گفت: بدسرپرستي و بي‌سرپرستي عمده ترين عامل گرايش برخي زنان به اعمال مجرمانه است و سازمان‌هاي حمايتي در اين رابطه بايد دقت لازم را داشته باشند.

علاء الدين کريمي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)؛ با بيان اين که ‌2 و 69 درصد از زندانيان را در سطح استان، زنان تشکيل مي دهند، گفت: اغلب اين زنان به دليل جرائم مرتبط با موادمخدر دوران محكوميت خود را سپري مي كنند و عامل سرقت نيز در رتبه بعدي قرار دارد.

وي تصريح کرد: زنان از جمله آسيب پذيرترين اقشار در جامعه محسوب مي شوند که در صورت عدم توجه به مسائل مرتبط با اين قشر به خصوص زناني که بي سرپرست و يا بدسرپرست هستند، احتمال گرايش آنها به اعمال مجرمانه افزايش يافته و در نتيجه جامعه دچار مشکل مي شود.

اين مقام مسئول با اشاره به اين که بايد به توانمندسازي زنان زنداني توجه لازم شود، خاطرنشان کرد: در صورتي که زنان مجرم که عمدتاً بي سواد و يا کم سواد بوده و فاقد هرگونه مهارتي نيز هستند، مورد توجه لازم قرار گيرند و آموزش هاي مهارتي به آنها ارائه شود، قطعاً اين زندانيان پس از خروج از زندان مي توانند به زندگي عادي برگشته و همانند ديگران زندگي کنند.

وي آموزش فرش بافي، خياطي، علوم رايانه و رشته‌هاي فني و حرفه اي در زندان ويژه زنان را در راستاي توانمندسازي اين افراد عنوان و اظهار کرد: بايد شرايط براي اصلاح اين افراد فراهم شود تا بار ديگر شاهد حضور آنها در زندان ها نباشيم.

کريمي با تاکيد بر اين که مراقبت‌هاي پس از خروج از زندان تاثير به سزايي در کاهش انجام اعمال مجرمانه دارد، گفت: خوشبختانه با ارائه خدمات مددکاري شاهد اصلاح بسياري از اين افراد هستيم و تنها ‌2 درصد از اين زندانيان پس از آزادي بار ديگر به زندان برمي‌گردند.

وي بي سوادي زندانيان را يکي از مشكلات مهم زندانيان عنوان و افزود: شرايط براي ادامه تحصيل زندانيان فراهم است. به عنوان مثال هم اکنون يكي از زنان زنداني در حال تحصيل در يکي از دانشگاه‌هاي استان است که اين امر نشان دهنده اين است که با ايجاد بستر لازم مي توان زندانيان را به افراد مفيد تبديل کرد.

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان