رادیو زمانه: نیروی انتظامی در اقدامی بی‌سابقه به لغو کنسرت “محسن یگانه” در ارومیه اقدام کرد. بر اساس تصمیم نیروی انتظامی، احتمالا این کنسرت یک شب برای آقایان و یک شب برای خانم‌ها برگزار خواهد شد.

مخالفت دانشجویان با تفکیک جنسیتی

مخالفت دانشجویان با تفکیک جنسیتی

بر اساس تصمیم جدید شورای کنسرت‌ها که به تازگی در نیروی انتظامی تشکیل شده، از این پس برای برگزاری کنسرت‌ها در شهرستان‌ها، بسته به رای و نظر شورای کنسرت‌ها و فرماندهی نیروی‌ انتظامی منطقه، طرح تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها به مرحله اجرا در خواهد آمد.

در حالی که نهاد تصمیم‌گیرنده در مورد برگزاری کنسرت‌ها، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و تمامی مجوزهای لازم در این زمینه از سوی این اداره صادر می‌شود، اما به نظر می‌رسد که روز به روز میزان اختیارات و تصمیم‌گیری‌های این نهاد رو به کاهش است.

در سال‌های گذشته بارها و بارها مجوزهای صادرشده برای کنسرت‌های موسیقی در آخرین لحظات باطل شده است. البته اغلب اوقات دلیل اتخاذ چنین تصمیمی و نهاد تصمیم‌گیرنده در این زمینه به طور رسمی معرفی نشده است؛ اما گویا به تازگی نیروی انتظامی با تشکیل “شورای کنسرت” در این خصوص اعلام حضور جدی کرده است.

نیروی انتظامی که تا پیش از این تنها مسئولیت و اجازه برقراری نظم در خارج از سالن‌های کنسرت را برعهده داشت، اینک یک قدم جلوتر رفته و برای حضور و تفکیک جنسیتی در سالن‌های موسیقی دست به کار شده است. این تجربه‌ای است که پیش از این تنها در ورزشگاه‌ها تجربه شده بود.

نیروی انتظامی که تا کنون مانع ورود زنان به ورزشگاه‌ها بود، در زمان برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال، در اقدامی خودسرانه و بر خلاف روال معمول از حضور زنان تماشاگر ممانعت به عمل آورد و برخوردهای شدید و درگیری‌هایی را در خارج از سالن بازی ایجاد کرد و در نهایت دلیل این اقدام را هم حفظ شأن بانوان اعلام کرد!

پیروز ارجمند، مدیر دفتر موسیقی، در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها مورد تایید این اداره نیست، می‌گوید: «بحث تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها برای نخستین بار در خراسان شمالی مطرح شد. طرح چنین موضوعی نه از سوی وزارت ارشاد و نه از سوی نیروهای فشار است، بلکه این تصمیم از سوی نیروی انتظامی اتخاذ شده است.»

تائید خودسری‌ها

نیروهای فشار که پای ثابت و همیشگی لغو برنامه‌های فرهنگی و هنری و به خصوص کنسرت‌ها بوده‌اند، این بار هم در مصاحبه مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد، مورد اشاره تلویحی قرار گرفته و البته تلاش برای تبرئه این گروه به مهر تاییدی بر خودسری‌ها و تندروی‌های آنان بدل شده است.

از سوی دیگر بر اساس تحقیقات مدیرکل دفتر موسیقی ۸۰ درصد از لغو کنسرت‌ها، نه مربوط به وزارت ارشاد و نه مربوط به عوامل فشار است بلکه به خود شرکت‌های برگزارکننده باز می‌گردد. آمار و تحقیقی که چندان مستند و منطقی به نظر نمی‌رسد.

ارجمند، مدیر دفتر موسیقی می گوید: «ما معتقدیم یکی از سالم‌ترین محیط‌ها، سالن‌های کنسرت است. اگر قرار باشد کنسرتی با تفکیک جنسیتی برگزار شود اصلا آن کنسرت را برگزار نخواهیم کرد و با هر گونه برخورد انتظامی در سالن‌های کنسرت مخالف هستیم.»

بی‌تردید برگزار نشدن کنسرت‌ها برای نیروی انتظامی مسئله چندان مهمی نخواهد بود و حتی از این موضوع استقبال هم خواهد کرد. اما در صورت اصرار دفتر موسیقی مبنی بر برگزاری کنسرت‌ها بدون تفکیک جنسیتی، بعید به نظر می‌رسد که نیروی انتظامی در این زمینه کوتاه بیاید و حاضر به انعطاف در این زمینه باشد.

در عین حال نباید از خاطر برد که دفتر موسیقی هم از چندان قدرت و نفوذی در این زمینه برخوردار نیست و بعید است که بتواند حرفش را به کرسی بنشاند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان