شهرزادنیوز: بیش از 5/ 3 میلیون نفر که اکثر آنان را زنان تشکیل می‌دهند، در نساجی‌های طرف قرارداد با فروشگاه های بزرگ لباس در غرب، در شرایطی طاقت فرسا به کار اشتغال دارند.

به گفته یاسمین بگوم، 26 ساله، که در یک کارخانه بزرگ نساجی کار می‌کرد، این زنان حتا از آب آشامیدنی سالم در محیط کار داغ خود محروم بوده و گاه مجبور به 14 ساعت کار با حداقل دستمزد بوده‌اند.

در تابستان امسال بیش از 10 هزار تن از کارگران نساجی در داکا، پایتخت بنگلادش، دست به تظاهرات زدند که با خشونت پلیس این کشور مواجه شدند. در پی آن، دولت بنگلادش حداقل حقوق ماهانه‌ای برابر 30 یورو برای کارگران نساجی تعیین کرد که به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای زندگی آنان نیست.

خورشید عالم، از سازمان غیر دولتی “جنبش آلترناتیو ذخایر و آزادی اجتماعی”، در این رابطه گفت که حداقل خرج یک فرد حدود 50 یورو است و این مبلغ باید حداقل دستمزد ماهانه کارگران نساجی باشد.

به گفته وی، سه فروشگاه بزرگ زنجیره ای آلدی، لیدل و کیک، سه شرکتی هستند که لباس ارزان به ازای استثمار کارگران نساجی‌های بنگلادش عرضه می‌کنند. وی قصد دارد در سفری به آلمان با دولت این کشور برای تحت فشار قرار دادن فروشگاه‌های مزبور، مذاکره کند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان