به گزارش خبرگزاری مهر از خرم آباد، محمد اسماعیل مطلق در نشست بررسی شاخصهای بهداشت خانواده استان لرستان در سخنانی به جوان بودن جمعیت کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر جمعیتی حدود 18 میلیون جوان در کشور وجود دارد که 25 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد.

وی تصریح کرد: این قشر در حال حاضر یا در مدارس راهنمایی، دبیرستانها ودانشگاهها مشغول تحصیل اند و یا بیکار هستند.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اما نکته حائز اهمیت این است که از مجموع 18 میلیون جوان یاد شده 65 درصد مشغول تحصیل و 35 در صد آنها بیکار و یا مشغول شغلهای کاذب هستند.

مطلق خاطرنشان کرد: این در حالیست که 70 در صد بزهکاریهای جامعه مربوط به همان 35 درصد جوانان بیکار است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه ویژه مسئولان به رفع مشکل اشتغال جوانان، بیان داشت: وظیفه ما این است که سلامتی را به هر شکل ممکن به این افراد بر گردانیم تا دوباره زندگی پر نشاط و سالمی داشته باشند.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به مرگ و میر مادران در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در کشور ما در هر 24 ساعت یک مرگ مادر اتفاق می افتد.

مطلق افزود: این آمار به صورت میانگین است به طوری که در یک استان ممکن است در هر 24 ساعت یک مرگ اتفاق بیفتد و در استانی دیگر در هر 18 ساعت این اتفاق ناگوار رخ دهد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین به روند مرگ نوزادان در کشورمان نیز اشاره کرد و یادآور شد: به طور متوسط در هر شبانه روز بین 13 تا 15 نفر نوزاد در کشور فوت می کند.

مطلق ابراز امیدواری کرد که با تلاش و همت بیشتر در سال همت مضاعف و کار مضاعف بتوانیم این آمار ها را به حداقل برسانیم.

معاون بهداشتی دانشگاه و رئیس مرکز بهداشت استان لرستان نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به هرم جمعیتی استان اظهار داشت: استان لرستان دارای 27 بخش ، 28 شهر،10 شهرستان، سه هزار و 98روستا و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 800 هزار نفر است.

امید علی پاپی افزود: هم اکنون 74 مرکز بهداشت فعال روستایی، 73 مرکز فعال شهری، 40 پایگاه بهداشتی شهری و 647 خانه بهداشت در حال خدمات رسانی به مردم لرستان هستند.

وی با تاکید بر اینکه لرستان در مقایسه با نرم کشوری شاخصهای بهداشتی در وضعیت مطلوبی قرار دارد، یادآور شد: ولی دو موضوع مرگ و میر مادران و بیماری ایدز در لرستان نگران کننده است که نیاز به فعالیت و تلاش بیشتری در این زمینه است

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان