خبرگزاری بین المللی زنان “ایونا” : در حاليكه مجلس شوراي اسلامي در پي چالش ها و اعتراضات اقدام به حذف يكي از پيشنهادي جنجالي ماده 25 لايحه حمایت از خانواده نموده است ، تجربه هاي جهاني بيانگر اين موضوع است كه از ماليات مي توان براي مهار و كنترل برخي از معضلات و ناهنجاريهاي اجتماعي استفاده كرد.

به گزارش خبرگزاری زنان ، اين ماده ۲۵ وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف كرده بود از مهریه های بالاتر از حد متعارف و غیر منطقی با توجه به وضعیت زوجین و مسایل اقتصادی کشور متناسب با افزایش میزان مهریه به صورت تصاعدی در هنگام ثبت ازدواج مالیات وصول کند.

مخالفان اين ماده در تحليل هاي خود بر اين نكته تاكيد كرده بودند مهريه درآمد نيست كه از آن ماليات اخذ شود، ولي موافقان معتقدند با توجه به موج سرسام‌آور مهريه‌هايي كه عملا قابل پرداخت نيستند و در بسياري از مواقع به زنداني شدن افراد منتهي مي‌شود، بايد فكري به حال اين مشكل مي‌شد.

آنان مي گويند مردي كه هنگام تعيين مهريه زير بار مهريه سنگيني مثل يك هزار سكه مي‌رود و متعهد به پرداخت آن مي‌شود، بايد به حدي توانايي مالي داشته باشد كه بتواند درصدي از آن را به‌عنوان ماليات بدهد.

واقعيت اين است كه در حال حاضر بخشي از جمعيت كيفري زندان‌ها مربوط به افرادي است كه به علت ناتوانايي در پرداخت مهريه و شكايت همسران خود در زندان‌ها به سر مي‌برند.

دراين راستا امارهاي ستاد ديه کشور نشان مي دهد درحاليكه سال گذشته دو هزار نفر زنداني مهريه در کشور داشتيم اما اين رقم در سال جاري به سه هزار نفر رسيده است .

اين افراد كه به موجب قانون تا زمان اداي دين بايد در زندان به سر ببرند، علاوه بر تحميل هزينه‌هاي گزاف به دولت و قوه قضائيه، سبب آسيب‌هاي جدي در حوزه فردي و خانوادگي به آنان مي‌شود .

از سوي ديگر ماليات امروزه يكي از ابزارهاي عدالت اجتماعي به شمار مي ايد . در اين راستا دولتها مي كوشند بااستفاده از ماليات سياست‏هاي خود دررفع معضلات و چالش هاي اجتماعي جامعه به فرجام برسانند.

از اينرو كارشناسان بر اين باورند كه ما نيز مي توانيم با استفاده از اين تجارب براي مواردي چون مصرف بي رويه ،اسراف، اصلاح الگوی مصرف و يا مبحثي چون مهريه هاي سنگين از اهرم ماليات استفاده كنيم .

به عنوان مثال امروزه در140 کشور جهان با اجرای مالیات بر ارزش افزوده مي كوشند تا ضمن تحقق عدالت اجتماعي روند مصرف «بي رويه» را كنترل نمايند ، بر اين اساس شاهديم هر کس درآمد و مصرف بیشتری داشته باشد باید مالیات بیشتری نیز بپردازد، موجي كه درسالهاي خير در كشور ما نيز آغاز شده است .

در واقع اهرم مالیات یکی از موثر ترین ابزارها در هدایت جامعه به سوي هنجارها بشمار می رود و كشورها مي كوشند با استفاده از كاركرد هاي اجتماعي ،اقتصادي وحتي فرهنگي ماليات ،زمينه تحقق استراتژيهاي ملی وتوسعه همه جانبه جوامع خود را فراهم سازند.

از اينرو نبايد ماليات به عنصري خنثي در توسعه اجتماعي و اقتصادي ايران و رفع چالش ها ومعضلات آن تبديل شود، چراكه مطالعات پژوهشگران نشان داده است كه در شرايط مطلوب ماليات مي تواند از طريق تاثير بر فعاليت ها ي اجتماعي ، ضمن اصلاح نگرش و باورهاي غلط ،به عنوان ابزار هدايت غيرمستقيم در سياست گذاري هاي كه منافع همگان را به دنبال دارد، نقش كليدي ايفا نمايد.

بدون شك تحقق اين امر بيش از هرچيز ديگر نيازمند ايجاد بستر هاي لازم برای ايجاد تحول در این حوزه مهم است .

بنابراين انتظار می رود با بررسی همه جانبه نظام مالیاتی کشور و رفع کاستی های آن، بتوان گام اساسی در به ثمر رسیدن اين هدف برداشت.

به هر حال هرچند كه طرح پيشنهادي ماليات بر مهريه هاي سنگين حذف شده است آما نبايد از اين نكته غفلت كردكه با بکارگیری ابزاري چون ماليات می توان بر بسیاری از مشکلات کشور در عرصه هاي مختلف فائق آمد و با توجه به هدفها و نیازها و همچنین چشم انداز آینده، با نگرش به روند های موجود در جهان، جامعه را بصورت آرام، متین و قانونمند به سوی پیشرفت و تعالی سوق داد.

به اين بهانه ذكر اين نكته نيز حائز اهميت است كه نظام مالیاتی ، با وجود پیشرفتهای دهه اخیر نسبت به قبل از آن، هنوز به عنوان یک منبع درآمد برای دولتها عمل می کند و سایر جنبه های آن، از جمله هدایت اجتماعي ، كمتر مورد توجه قرار گرفته است .

از اينرو به نظر مي رسد همانطوركه وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان اعلام کرده است طراحی نظام مالیاتی پویا متناسب با نوآوری های روز دنیا و نیازهای کشور امري است كه نبايد به سادگي از كنار آن گذشت .

در اين راستا شناسایی مشکلات حاکم در نظام مالیاتی ایران از طریق پژوهش های جامع و کاربردی و تلاش در جهت رفع آنها به منظور بروزكاركردهاي اجتماعي ماليات، امري است كه مي تواند كمك موثري به بهينه سازي و كارامدي بيشتر نظام مالیاتی نمايد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان