نامزدی جمهوری اسلامی ایران از آسیا برای عضویت درهیات اجرائی نهاد”زنان سازمان ملل” که وظیفه دفاع و پیشبرد حقوق زنان را در جهان بعهده خواهد داشت، با اعتراضات شدیدی روبرو شده است. سخنگوی سازمان عفو بین المللی گفته است که عضویت جمهوری اسلامی ایران در هیات اجرائی این نهاد بین المللی “توهین به زنان سراسر جهان است که به نهاد زنان سازمان ملل متحد امید بسته اند”.

فیلیپ بولوپوئن سخنگوی سخنگوی سازمان عفو بین المللی گفته است که عضویت جمهوری اسلامی ایران در هیات اجرائی این نهاد بین المللی “توهین به زنان سراسر جهان است که به نهاد زنان سازمان ملل متحد امید بسته اند”.

سخنگوی هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است که این نهاد، یکی از تشکیلات حیاتی سازمان ملل متحد در جهت پیشبرد حقوق زنان در سرتاسر جهان است و با توجه به سوابق نامناسب جمهوری اسلامی ایران در زمینه رعایت حقوق بشر و رفتار با زنان، نگران تبعات منفی عضویت ایران در هیات اجرائی این نهاد بین المللی می باشد.

کورا ویس رئیس سازمان “تلاش برای صلح در لاهه” گفته است که اگر جمهوری اسلامی ایران با عضویت در هیات اجرائی این نهاد قادر به تغییرو تحول اساسی در روش های خود نسبت به رعایت حقوق زنان باشد، امر مثبتی است، اما اگر در صدد جلوگیری از تحقق تلاش های جهانی در امر تساوی حقوق زنان باشد، عضویت این کشور در هیات اجرائی این نهاد بین المللی فاجعه انگیز خواهد بود.

رأی گیری برای انتخاب اعضای هیات اجرائی نهاد زنان سازمان ملل در 10 نوامبر آینده بوسیله شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد انجام خواهد پذیرفت.

منطقه آسیا، جمهوری اسلامی را به عنوان یکی از نامزد های برگزیده در آسیا و عربستان سعودی را بعنوان حامی مالی این نهاد جدید بین المللی برای عضویت در هیات اجرائی این نهاد معرفی کرده اند. تشکیل این نهاد بر اساس قطعنامه مصوب شصت و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه ژوئیه گذشته می باشد. بر اساس این مصوبه 41 کشور عضو هیات اجرائی نهاد زنان سازمان ملل خواهند بود که از این میان، 35 کشور نمایندگی مناطق مختلف جهان و 6 کشور بعنوان حمایت کنندگان مالی در هیات اجرائی عضویت خواهند داشت.

نوشتۀ شاهرخ بهزادی

منبع: سایت رادیو فرانسه

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان