خبرگزاري فارس: عضو شوراي مركزي كميته امداد گفت: طي 10 سال گذشته در ميان خانواده‌هاي تحت پوشش كميته امداد توانستيم سن ازدواج را از 25 سال به 19 سال كاهش دهيم.

حميد‌رضا ترقي در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا» در حاشيه هفدهمين نمايشگاه بين‌‌المللي مطبوعات و خبرگزاري‌ها پيرامون سن مناسب ازدواج اظهار داشت: با سياستگذاري‌هايي كه در كميته امداد داريم تقريباً توانسته‌ايم سن ازدواج را كاهش دهيم.

وي افزود: برنامه‌هايي در راستاي ارتقاء سطح اجتماعي خانواده‌ها همچنين بالا بردن ميزان تحصيلات دختران جوان و حمايت‌هاي مالي در راستاي تهيه جهيزيه موجب شده است تا سن ازدواج جوانان تحت پوشش اين كميته به تعادل برسد.

ترقي بيان كرد: در طي 10 سال گذشته در ميان خانواده‌هاي تحت پوشش كميته‌ امداد توانسته‌ايم، سن ازدواج را از 25 سال به 19 سال كاهش دهيم.

عضو شوراي مركزي كميته امداد امام خميني (ره) گفت: در برخي از شهرها و استان‌ها مشكلات ويژه و خاصي وجود دارد كه منجر به افزايش سن ازدواج جوانان خصوصاً دختران جوان شده است.

* مهاجرت پسران به شهرها سن ازدواج را بالا مي‌برد

وي با اشاره به دلايل تأخير ازدواج در آن شهرها و استان‌ها ادامه داد: يكي از مشكلات، ناشي از مهاجرت پسران روستايي به شهرهاست كه موجب شده است تا همكاران ما افراد را در اين شهرها شناسايي كرده و وضعيت آنها را مورد تجزيه و تحليل قرار دهند كه طي شناسايي آنها،با دختراني مواجه هستيم كه سن آنها 35 سال است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه كميته امداد چه اقداماتي را براي رفع اين مشكل بايد داشته باشد، بيان كرد: با كمك مشاوران تربيتي و فرهنگي اين كميته برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه ابتدا مشكلات روحي اين افراد حل شود و پس از آن راهكارهايي را نيز تدبير كرده‌ايم.

* برگزاري اردوهاي ويژه در راستاي كاهش سن ازدواج

ترقي ادامه داد: در همين راستا اردوهاي ويژه‌اي را براي دختران به همراه مادران آنها برگزار كرده‌ايم‌ كه اين اردوها با هدف شناسايي دختران توسط خانواده‌هايي كه از استان‌هاي ديگر در اين اردو تلفيق مي‌شوند، برنامه‌‌ريزي مي‌شود در واقع آنها را به اردوهاي خارج از استان خود مي‌بريم.

عضو شوراي مركزي كميته امداد امام خميني (ره) بيان كرد: اين اردوها از سال گذشته آغاز شد و تا به حال بالغ بر 10 دوره اين اردوها را برگزار كرده‌ايم.

وي افزود: در برخي از اين اردوها مشاوران و كارشناسان مختلف دعوت مي‌شوند تا علاوه بر شناسايي مشكلات اين خانواده‌ها و جوانان در امر ازدواج در رفع آن نيز كوشا باشيم.

ترقي تصريح كرد: خوشبختانه اين امر آثار و نتيجه بسيار خوبي را داشته است بنابراين تلاش داريم كه كماكان اين اردوها ادامه يابد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان