بروشور اعتراض به لایحه حمایت از خانواده: چند همسری را ممنوع کنید

0

جمعی از مدافعان حقوق زنان، با تدوین بیانیه ای در اعتراض به ماده 23 لایحه حمایت از خانواده، ضمن جمع آوری امضاء از شهروندان، خواهان ممنوعیت چندهمسری شده اند. در متن این بیانیه، با اشاره به شروطی که دادگاه به اتکاء آنها می تواند اجازه ازدواج مجدد به مردان بدهد، نسبت به عواقب و پیامدهای منفی چنین قانونی هشدار داده، و خواهان «ممنوعیت چندهمسری چه به صورت دائم یا موقت» شده اند.

[سری اول امضاهای جمع شده که بیش از 5000 امضاء بود، در تاریخ 4 مهر ماه 1389 به مجلس فرستاده شد.->1553] هم اکنون جمع آوری امضاء ادامه دارد و امضاهای جمع آوری شده این بار نیز به مجلس فرستاده خواهد شد.

{{متن کامل بیانیه:}}

چند همسری را ممنوع کنید
مجلس شورای اسلامی هم اکنون در حال بررسی لایحه «حمایت از خانواده» است.

بر اساس ماده 23 این لایحه که در سال 1386 به مجلس ارائه شد، «در موارد زیر دادگاه اجازه ازدواج مجدد دائم را به مرد می دهد: ‏

‏1-‏ رضایت همسر اول،

‏2-‏ عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی،

3- عدم تمکین زن از شوهر پس از صدور حکم دادگاه،

‏4-‏ ابتلای زن به جنون یا امراض صعب العلاج،

‏5-‏ محکومیت قطعی زن در جرایم عمدی به مجازات یک سال حبس یا جزای نقدی که بر اثر عجز از ‏پرداخت منجر به یک سال بازداشت شود،

‏6-‏ ابتلای زن به هر گونه اعتیاد مضر که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند،

7-‏ سوءرفتار یا سوءمعاشرت زن به حدی که ادامه زندگی را برای مرد غیرقابل تحمل کند،

8-‏ ترک زندگی خانوادگی از طرف زن به مدت شش ماه،

‏9-‏ عقیم بودن زن،

‏10-‏ غایب شدن زن به مدت یک سال.»

این شروط نه تنها چند همسری مردان را آسان و به از هم پاشیدگی خانواده ها کمک می کند، بلکه در چنین شرایطی زن حتی از حق طلاق هم محروم است. از طرف دیگر، اثبات نادرستی این شروط برای زن دشوار و حتی غیرممکن است. به همین دلیل، به عنوان یک شهروند ایرانی از شما نمایندگان مجلس می خواهم که این ماده را به تصویب نرسانده و کاری کنید که خانواده ایرانی در صلح و آرامش و فرزندان آن زیر سقفی به دور از کینه و دشمنی زندگی کنند.

خواهان آن هستم که چندهمسری چه به صورت دائم یا موقت، ممنوع شود.

نام و نام خانوادگی: …….

شهر: …………………

امضاء ………………..

گزارش ارائه امضاهای مکتوب به مجلس: [پنجاه فعال حقوق برابر با پنج هزار امضا در مجلس->http://fairfamilylaw.in/spip.php?article1553]
——————————

1- برای امضای بیانیه می توانید فایل پی دی اف آن را از آدرس زیر دریافت کرده و پس از امضاء، اسکن شده آن را به ایمیل hemayat.az.khanevade@gmail.com بفرستید. هم چنین می توانید برگه بیانیه را تکثیر و از دوستان، آشنایان و شهروندان دیگر امضا جمع کنید و اسکن شده امضاها را به آدرس ایمیل مذکور بفرستید.

2- امضاهای کتبی در اولویت قرار دارند، اما افرادی که توانایی فرستادن امضاهای کتبی را ندارند می توانند برای امضای اینترنتی به آدرس زیر مراجعه کنند:

https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dE9BRm4wYW9UYVhqMk5rTlB4TDk4THc6MQ

3- برای حمایت از این حرکت جمعی، می توانید کلیپ زیر را در سایت های خود برای اطلاع رسانی عمومی درج کنید

کلیپ فوق در آدرس زیر موجود است:

http://fairfamilylaw.in/IMG/flash/layehe.swf

برای کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل hemayat.az.khanevade@gmail.com در تماس باشید

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید