به گزارش سرویس زنان جهان؛ زنان ایرانی که به ازدواج مردان اغانی در آمده اند، از همان بدو ازدواج با مشکلات عدیده ای دست به گریبان شده اند.

{{مشکلات زنان ایرانی در ازدواج با مردان افغان}}

از دست دادن تابعیت ایرانی، اولین مشکلی است که با ازدواج هر زن ایرانی با مرد افغانی به وجود می آید. زیرا بنابر قانون کشور افغانستان تابعیت مرد بعد از ازدواج به زن او تحمیل می شود.

همچنین به دلیل ورود غیر قانونی مردان افغان به کشور، ازدواج این دسته از مردان با زنان ایرانی ثبت محضری نمی شود و این موجب عدم اعطاء شناسنامه به کودکان این زوجین می شود.

همچنین در صورتی که این زنان از کشور خارج شوند به دلیل عدم ثبت محضری ازدواجشان حق بازگشت به ایران را ندارند، در این مورد مشاور حقوقی اداره اتباع خارجی وزارت کشور به نقل از کنسولگری ایران در هرات گفت: حدود 600 زن ایرانی در هرات زندگی می کنند که متاسفانه به دلیل رسمی نبودن ازدواجشان اجازه بازگشت به ایران را ندارند.

مشکلات مالی از دیگر مشکلات چنین ازدواجهایی است زیرا به دلیل ثابت نبودن شغل مردان افغان در ایران، زنان ایرانی که به دلیل فرار از فقر با این مردان ازدواج کرده اند زندگی همراه با فقر و نداری خواهند داشت.

همچنین با اخراج اتباع ساکن ایران، موقعیت این زنان در وضعیت ابهام گونه ای قرار می گیرد زیرا با ماندن در ایران و ترک شوهرانشان با انواع و اقسام مشکلات زنان بیوه مواجه می شوند و با رفتن به افغانستان نیز وضعیت حقوقی نا معلومی خواهند داشت.

{{آسیبهای وارده بر زنان در اثر ازدواج با مردان افغان}}

دکتر مینو یاوری حقوقدان و متخصص در حقوق زنان، بانوانی که با مردان افغان ازدواج کرده اند را چه با وجود همسر و چه بدون وجود آن ، گرفتار آسیبهای روحی و روانی فراوان می داند و می گوید: این زنان به دلیل ازدواجهای غیر قانونی و داشتن وضعیت شغلی نامناسب همسر و به تبع خراب بودن وضع اقتصادیشان همواره دچار مشکلات عدیده ای هستند و اگر به هر عنوان شوهر این زنان آنها را ترک کند، این مشکلات با وجود حضور چندین فرزند نیز چند برابر می شود .

وی افزود : این زنان و مردان با دو فرهنگ متفاوت ازدواج می کنندو زن ایرانی به سختی می تواند با فرهنگ مرد سالار و قبیله محور افغانستان کنار بیاید.علاوه بر اینکه برخی از کارها مانند استعمال مواد مخدر و چند همسری که در ایران منفور است در بین فرهنگ افغان، جایگاه خاصی دارد و ترغیب شده است.این تعارضات وحشتناک فرهنگی ،همگی به روح و روان زن آسیب می رساند.

این حقوقدان یادآور شد: ترک همسر بدون داشتن مهارت شغلی مناسب، عموما این زنان را جهت تامین هزینه های زندگی شان به روسپیگری سوق می دهد. علل روی آوردن به بی بند و باری جنسی ، عواملی همچون ترس از بی کفایتی ، بی هویتی،اضطراب، افسردگی مشکلات خانوادگی و فشارهای ممتد روحی است که همگی در برخی زنان که همسر افغانی دارند ،یافت می شود.

انواع افسردگی ها، کاهش اعتماد به نفس، اعتیاد به مواد مخدر و الکل از جمله این آسیبها می باشد.

همچنین در حالیکه طبق آمارسازمان زندانها 13 درصد قتلها در کشور به وسیله افغانها انجا م می شود و آنها 4 برابر ایرانیها مجرمند ، زندگی این زنان ایرانی که فقط از روی فقر و اجبار با مردان افغانی آغاز شده است ، به شدت مورد تهدید جسمی و روحی قرار دارد.

گذشته از آنچه بیان شد زنانی که به ازدواج مردان افغانی در می آیند و مجبور به بازگشت به افغانستان می شوند به دلیل از دست دادن هویت فرهنگی خود و عدم تطابق با فرهنگ مرد سالار افغانستان و به دلیل قرار گرفتن در شرایط جنگی ، به هیچ وجه از روحیه خوبی بر خوردار نبوده و روز به روز آمار خودسوزی در آنها افزایش می یابد .

{{بیماریهای زنان در اثر ازدواج با مردان افغان}}

در كشور افغانستان به دلیل پایین بودن سطح بهداشت عمومی امید به زندگی در سطح پایین است و بسیاری از افراد از انواع بیماریها رنج می برند.

محمد الهی امین، مشاور حقوقی اداره اتباع خارجی وزارت کشور در این مورد گفت: بر اساس پژوهشی حدود 90 درصد از افغانها به دلیل قرار گرفتن در شرایط جنگ در معرض انواع و اقسام بیماریها از قبیل سل ، مالاریا، امراض پوستی و … هستند و این زنان هم از این امر مستثنی نمی شوند.

{{مشکلات کودکان حاصل از ازدواج با اتباع افغان}}

بي سوادي مشکل اصلي فرزندان اتباع خارجي است که به صورت غير مجاز با زنان ايراني ازدواج مي کنند. این کودکان که به دلیل نداشتن شناسنامه اجازه مدرسه رفتن هم ندارند در صورت ترک ایران به افغانستان، توانایی بازگشت به ایران توسط مادران خود را ندارند و یا اگر هم به همراه مادر خود در ایران بمانند به علت فقدان سرپرست و ضعف بنیه اقتصادی باری بر دوش مادران خود هستند.

همچنین در صورتی که این کودکان شناسنامه دار شوند ،حتی اگر در ایران متولد شده باشند تابعیت افغانی دارند مگر اینکه تا سن 18 سالگی در ایران زندگی کنند و تابعیت افغانی خود را رد کنند.

به گفته مدیر کل اتباع خارجی استانداری تهران، هم اکنون 32 هزار کودک بدون هويت و شناسنامه که حاصل ازدواج دختران ایرانی با اتباع بيگانه است در وضعيت نامعلومي به سر مي برند.

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان