ایلنا: مدير اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت از پيگيري تدوين طرح پيشگيري از همسرآزاري با همكاري دفتر امور بانوان رياست جمهوري خبر داد و گفت: تدوين طرح جامع كشوري پيشگيري از خودكشي ، برنامه‌هاي جلوگيري از كودك‌آزاري با همكاري WHO و تدوين طرح كشوري سلامت جنسي خانواده از برنامه هاي وزارت بهداشت در زمينه بهداشت روان است.

به گزارش خبرنگار ايلنا، عباسعلي ناصحي همزمان با روز جهاني بهداشت روان افزود: برنامه‌هاي پيشگيري از اختلالات رواني با استفاده از ظرفيت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي طراحي و اجرا مي‌شود و براي انگ‌زدايي از بيماران مبتلا به اختلالات رواني فعاليت‌هاي فرهنگي تدوين شده است.

وي گفت:برنامه‌هايي نيز به منظور ادغام بيمارستان‌هاي روانپزشكي با بيمارستان‌هاي عمومي و تاسيس تخت‌هاي روانپزشكي در بيمارستان‌هاي عمومي در دست اجرا قرار گرفته است.

مدير اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت از تهيه پيش نويس لايحه قانون كشوري بهداشت روان براي طرح در مجلس خبر داد و افزود: اقدامات مربوط به اين لايحه تا ميزان زيادي پيش رفته و در مراحل ويراستاري‌ نهايي قرار دارد.

ناصحي با اشاره به فعاليت وزارت بهداشت براي حفظ و تثبيت جايگاه دفتر سلامت روان در ساختار جديد اين وزارتخانه افزود: شناسايي آسيب‌هاي اجتماعي و اجراي برنامه‌هاي پيشگيري و درمان اختلالات روانپزشكي از طريق شبكه بهداشت و درمان كشور و همچنين پيشگيري و درمان اعتياد از طريق برنامه‌هاي پژوهشي، آموزش‌هاي عمومي، كلينيك‌هاي متادون، مراكز گذري و … نيز در دستور كار اداره سلامت روان وزارت بهداشت قرار دارد.

{{تدوين طرح جامع كشوري پيشگيري از خودكشي}}

وي از تدوين طرح جامع كشوري پيشگيري از خودكشي خبر داد و گفت: اين طرح اكنون در چند استان كشور در مرحله اجراي آزمايشي قرار دارد.

ناصحي ادامه داد: اجراي طرح ادغام خدمات مربوط به پيشگيري از اعتياد در شبكه خدمات بهداشتي كشور و تدوين و اجراي خدمات پس از ترخيص بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي از ديگر اقدامات انجام شده در اين زمينه است.

{{طرح پيشگيري از همسرآزاري با همكاري دفتر امور بانوان رياست جمهوري}}

مدير اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت ، طرح پيشگيري از همسرآزاري با همكاري دفتر امور زنان رياست جمهوري، مشاور وزير بهداشت در امور زنان و انستيتو روانپزشكي كشور و همچنين طراحي و اجراي برنامه‌هاي مربوط به پيشگيري و كاهش آسيب مواد محرك با همكاري معاونت درمان وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر از ديگر برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي تامين سلامت روان جامعه عنوان كرد.

{{برنامه‌هاي جلوگيري از كودك‌آزاري با همكاري WHO}}

ناصحي همچنين گفت: تدوين طرح جامع پيشگيري از اعتياد با كمك ستاد مبارزه با مواد مخدر در دست اقدام است و برنامه‌هاي مرتبط با جلوگيري از كودك‌آزاري نيز با همكاري سازمان جهاني بهداشت در كشور پيگيري مي‌شود.

{{تدوين طرح كشوري سلامت جنسي خانواده}}

وي افزود: همچنين در جهت توسعه بخش‌هاي روانپزشكي رابط و روان تني در بيمارستان‌هاي عمومي كشور، تدوين طرح كشوري مربوط به سلامت جنسي خانواده و بازنگري پروتكل‌هاي درماني مربوط به سوء مصرف مواد مختلف تلاش مي‌شود و برنامه‌هايي در دست اجرا است.

رييس اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت در مورد چگونگي پوشش بيمه‌اي خدمات مشاوره‌اي و غيردارويي روانپزشكي گفت: از مدت‌ها پيش بحث حمايت بيمه‌ها از خدمات مشاوره‌اي و غيردارويي روانپزشكي مطرح شده است و اين امر يكي از طرح‌هاي در دست اقدام وزارت بهداشت است. پيش نويس اين امر آماده و رايزني‌هاي مربوط به آن آغاز شده است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان