ایلنا: مدير اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت از پيگيري تدوين طرح پيشگيري از همسرآزاري با همكاري دفتر امور بانوان رياست جمهوري خبر داد و گفت: تدوين طرح جامع كشوري پيشگيري از خودكشي ، برنامه‌هاي جلوگيري از كودك‌آزاري با همكاري WHO و تدوين طرح كشوري سلامت جنسي خانواده از برنامه هاي وزارت بهداشت در زمينه بهداشت روان است.

به گزارش خبرنگار ايلنا، عباسعلي ناصحي همزمان با روز جهاني بهداشت روان افزود: برنامه‌هاي پيشگيري از اختلالات رواني با استفاده از ظرفيت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي طراحي و اجرا مي‌شود و براي انگ‌زدايي از بيماران مبتلا به اختلالات رواني فعاليت‌هاي فرهنگي تدوين شده است.

وي گفت:برنامه‌هايي نيز به منظور ادغام بيمارستان‌هاي روانپزشكي با بيمارستان‌هاي عمومي و تاسيس تخت‌هاي روانپزشكي در بيمارستان‌هاي عمومي در دست اجرا قرار گرفته است.

مدير اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت از تهيه پيش نويس لايحه قانون كشوري بهداشت روان براي طرح در مجلس خبر داد و افزود: اقدامات مربوط به اين لايحه تا ميزان زيادي پيش رفته و در مراحل ويراستاري‌ نهايي قرار دارد.

ناصحي با اشاره به فعاليت وزارت بهداشت براي حفظ و تثبيت جايگاه دفتر سلامت روان در ساختار جديد اين وزارتخانه افزود: شناسايي آسيب‌هاي اجتماعي و اجراي برنامه‌هاي پيشگيري و درمان اختلالات روانپزشكي از طريق شبكه بهداشت و درمان كشور و همچنين پيشگيري و درمان اعتياد از طريق برنامه‌هاي پژوهشي، آموزش‌هاي عمومي، كلينيك‌هاي متادون، مراكز گذري و … نيز در دستور كار اداره سلامت روان وزارت بهداشت قرار دارد.

{{تدوين طرح جامع كشوري پيشگيري از خودكشي}}

وي از تدوين طرح جامع كشوري پيشگيري از خودكشي خبر داد و گفت: اين طرح اكنون در چند استان كشور در مرحله اجراي آزمايشي قرار دارد.

ناصحي ادامه داد: اجراي طرح ادغام خدمات مربوط به پيشگيري از اعتياد در شبكه خدمات بهداشتي كشور و تدوين و اجراي خدمات پس از ترخيص بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي از ديگر اقدامات انجام شده در اين زمينه است.

{{طرح پيشگيري از همسرآزاري با همكاري دفتر امور بانوان رياست جمهوري}}

مدير اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت ، طرح پيشگيري از همسرآزاري با همكاري دفتر امور زنان رياست جمهوري، مشاور وزير بهداشت در امور زنان و انستيتو روانپزشكي كشور و همچنين طراحي و اجراي برنامه‌هاي مربوط به پيشگيري و كاهش آسيب مواد محرك با همكاري معاونت درمان وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر از ديگر برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي تامين سلامت روان جامعه عنوان كرد.

{{برنامه‌هاي جلوگيري از كودك‌آزاري با همكاري WHO}}

ناصحي همچنين گفت: تدوين طرح جامع پيشگيري از اعتياد با كمك ستاد مبارزه با مواد مخدر در دست اقدام است و برنامه‌هاي مرتبط با جلوگيري از كودك‌آزاري نيز با همكاري سازمان جهاني بهداشت در كشور پيگيري مي‌شود.

{{تدوين طرح كشوري سلامت جنسي خانواده}}

وي افزود: همچنين در جهت توسعه بخش‌هاي روانپزشكي رابط و روان تني در بيمارستان‌هاي عمومي كشور، تدوين طرح كشوري مربوط به سلامت جنسي خانواده و بازنگري پروتكل‌هاي درماني مربوط به سوء مصرف مواد مختلف تلاش مي‌شود و برنامه‌هايي در دست اجرا است.

رييس اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت در مورد چگونگي پوشش بيمه‌اي خدمات مشاوره‌اي و غيردارويي روانپزشكي گفت: از مدت‌ها پيش بحث حمايت بيمه‌ها از خدمات مشاوره‌اي و غيردارويي روانپزشكي مطرح شده است و اين امر يكي از طرح‌هاي در دست اقدام وزارت بهداشت است. پيش نويس اين امر آماده و رايزني‌هاي مربوط به آن آغاز شده است.

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان