معاون آموزش و پژوهش مركز امور زنان و خانواده‌ رياست جمهوري گفت: اگر تعداد دختران شاغل به تحصيل در رشته‌هاي مهندسي روند رو به رشد خود را حفظ كرده و اين گروه مايل باشند كه در مشاغل مرتبط با رشته تحصيلي خود فعاليت كنند، اين موضوع مي‌تواند تركيب جنسيتي نيروهاي آماده به كار و نيز مشغول به كار در رشته‌هاي مهندسي را دستخوش تغيير كرده و بستر پيامدهاي گوناگوني را در جامعه فراهم سازد.

زهرا سجادي در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به انجام پژوهشي به منظور بررسي وضعيت اشتغال زنان فارغ‌التحصيل رشته‌هاي فني ـ مهندسي بين سال‌هاي 60 تا 85 در كشور، هدف از اين پژوهش را مشاوره به وزارت علوم به منظور تصميم‌گيري درباره وضعيت موجود عنوان كرد.

وي افزود: در اين پژوهش ميزان و نحوه اشتغال زنان فارغ‌التحصيل مهندسي دانشگاه‌هاي دولتي و ارتباط شغل آن‌ها با رشته تحصيلي دانشگاهي و نيز مقايسه اين اطلاعات با اطلاعات مربوط به مردان فارغ‌التحصيل رشته‌هاي مهندسي انجام شده است.

سجادي در ادامه با بيان اينكه هر ساله هزينه‌هاي زيادي براي تحصيل هر دانشجو در يكي از رشته‌هاي مهندسي در دانشگاه‌هاي دولتي صورت مي‌گيرد، تصريح كرد: بخشي از اين هزينه‌ها توسط دانشجو و بخش ديگر توسط دولت و در قالب يارانه‌ تحصيلي پرداخت مي‌شود.

معاون آموزش و پژوهش مركز امور زنان و خانواده‌ رياست جمهوري با تاكيد بر اينكه آمار ورودي دانشگاه‌هاي دولتي در چند سال اخير نشان مي‌دهد كه ورود بانوان به دانشگاه‌ها هر ساله در حال افزايش است، يادآور شد: هم اكنون بيشترين ظرفيت دانشگاه‌ها را دختران و زنان به خود اختصاص داده‌اند.

وي در ادامه تاكيد كرد كه اگر تعداد دختران شاغل به تحصيل در رشته‌هاي مهندسي روند رو به رشد خود را حفظ كرده و اين گروه مايل باشند كه در مشاغل مرتبط با رشته تحصيلي خود فعاليت كنند، اين موضوع مي‌تواند تركيب جنسيتي نيروهاي آماده به كار و نيز مشغول به كار در رشته‌هاي مهندسي را دستخوش تغيير كرده و بستر پيامدهاي گوناگوني را در جامعه فراهم سازد.

سجادي ادامه داد: از سوي ديگر در صورتي كه تعداد قابل توجهي از اين دختران نتوانند در فعاليت‌هاي شغلي مربوط به رشته خود فعاليت كنند، هزينه‌هاي تحصيل آن‌ها هدر رفته و فرصت تحصيل براي ديگر داوطلبان نيز از آن‌ها گرفته شده است.

وي در ادامه اين گفت‌وگو با يسنا، خلاصه‌اي از نتايج انجام شده را اعلام و تصريح كرد: بيشتر زنان در رشته‌هاي مهندسي مرتبط با علوم كشاورزي تحصيل ‌كرده‌اند و كمترين ميزان مربوط به تحصيل در رشته‌هاي مهندسي صنايع است.

معاون آموزش و پژوهش مركز امور زنان و خانواده‌ رياست جمهوري خاطر نشان كرد: بر اساس نتايج اين پژوهش، 71 درصد زنان فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي فني و مهندسي ليسانس داشته و 9/17 درصد در مقطع فوق ليسانس تحصيل ‌كرده‌اند.

وي عنوان كرد: 4/41 درصد از دانشگاه‌هاي تهران فارغ‌التحصيل شده‌اند و بيشترين فارغ‌التحصيلان متعلق به سال‌هاي 71 تا 75 بوده است.

به گفته سجادي 69 درصد زنان، كسب علم و علاقه به تحصيل را علت تحصيل در دانشگاه عنوان كردند و تنها 7/13 درصد علت را كسب شغل دانستند.

وي در ادامه اظهار كرد: 70 درصد اين افراد عنوان كردند كه جنسيت در انتخاب رشته تحصيلي‌شان تاثيري نداشته است.

معاون آموزش و پژوهش مركز امور زنان و خانواده‌ رياست جمهوري اظهار كرد: شغل 5/60 درصد اين افراد كارمند مهندسي بوده است و 39 درصد دبير، معلم و استاد بوده‌اند.

به گفته وي 3/34 درصد بيان كردند كه در كمتر از سه ماه اولين كار غيردانشجويي در شان خود را يافته‌اند و 8/35 درصد اين شغل از طريق اقوام و دوستان خانوادگي و 6/25 درصد از طريق آگهي‌هاي روزنامه‌ يافته‌اند.

سجادي توضيح داد: 81 درصد پاسخگويان بيان كردند كه مدرك تحصيلي مهارت‌هاي لازم را براي انجام وظيفه شغل به آن‌ها داده است و 45 درصد نيز علاقه شخصي را علت انتخاب شغل فعلي مي‌دادند.

وي ادامه داد: 91 درصد از پاسخگويان به شغل خود علاقمند هستند و 48 درصد كساني كه علاقمند نيستند، نا متناسب بودن شغل با رشته تحصيلي را علت اين موضوع عنوان ‌كرده‌اند.

معاون آموزش و پژوهش مركز امور زنان و خانواده‌ رياست جمهوري بيان كرد: علاوه بر اين 7/24 درصد شرايط سخت كار را علت بي‌علاقه بودن خود ذكر ‌كرده‌اند و 1/48 درصد اظهار كردند كه شغل متناسب با رشته‌هاي مهندسي را بايد به دست آورد.

به گفته وي، 5/85 درصد از پاسخگويان عنوان كردند كه همسرانشان تحصيلات دانشگاهي دارند و 4/79 درصد آن‌ها گفته‌اند كه با تمام هزينه‌ها، منافع تحصيل در رشته‌هاي مهندسي بسيار زياد است.

سجادي عواملي را كه در سودمند تلقي كردن رشته‌هاي مهندسي در ميان زنان موثر بوده است، داشتن تجربه كاري، معدل بالا، همسر تحصيل كرده، سطح اقتصادي خانواري بالا، نحوه تامين هزينه‌هاي مالي براي تحصيل در دانشگاه، علاقه به تحصيل و كسب اعتبار اجتماعي، لقب دادن به القاب مهندسي و مشاغل متناسب با رشته شغلي برشمرد.

وي همچنين عواملي كه در ميزان اشتغال زنان تاثير گذاشته و سبب رابطه معناداري شده است را اين طور تشريح كرد: دانشگاه محل تحصيل كساني كه در تهران و ساير كلانشهرها تحصيل ‌كرده‌اند و از بالاترين نرخ اشتغال برخوردار بودند، علاوه بر اين سن بالاتر از 28 سال بر امكان اشتغال آن‌ها موثر بوده است.

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان