ایلنا: دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش معتقد است جامعه كودك نيست كه فريب بخورد. اگركميسيون حقوقي و قضايي تصور كرده با اضافه كردن يك مقدمه به ماده 22 لایحه حمایت از خانواده كه در آن تاكيد شده كه «اصل بر ازدواج دائم است نه موقت و اسلام به تك همسري توصيه كرده»، مشكل حل مي‌شود، سخت در اشتباه است. در صورتي كه كميسيون حقوقي و قضايي چنين اقدامي انجام دهد و در واقع با تغييرات سوري اين ماده را به مجلس برگرداند اين موضوع به هيچ وجه از جانب زنان كشور قابل اغماض و بخشش نيست.

فاطمه راكعي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا گفت: ‌متاسفانه خبرهايي از جلسات كميسيون حقوقي و قضايي مجلس كه قرار است در رابطه با ماده 22، 23 لايحه حمايت از خانواده تصميم گيري كند شنيده شده كه چندان خوشحال‌كننده نيست.

او ادامه داد: ظاهرا قرار است ماده 22 لايحه حمايت از خانواده با تغييرات سطحي و صوري به همان مساله قبلي در رابطه با ازدواج موقت بپردازند و در واقع ماده 22 به همان شكل قبلي به صحن علني مجلس برود.
دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش ادامه داد: در صورتي كه كميسيون حقوقي و قضايي چنين اقدامي انجام دهد و در واقع با تغييرات صوري اين ماده را به مجلس برگرداند اين موضوع به هيچ‌وجه از جانب زنان كشور قابل اغماض و بخشش نيست.

او گفت: جامعه كودك نيست كه فريب بخورد. اگركميسيون حقوقي و قضايي تصور كرده با اضافه كردن يك مقدمه كه در آن تاكيد شده كه اصل بر ازدواج دائم است نه موقت و اسلام به تك همسري توصيه كرده، مشكل حل مي‌شود، سخت در اشتباه است.

راكعي گفت: همه ما مي‌دانيم كه اسلام به تك همسري تاكيد دارد و اين چيز تازه‌اي نيست بنابراين انتظاري كه زنان از كميسيون حقوقي و قضايي براي اصلاح اين ماده داشتند اضافه كردن اين مقدمه نبود بلكه آنها از كميسيون حقوقي و قضايي در وهله اول تقاضاي حذف اين ماده ها را داشتند و در غير اين صورت انتظار داشتند كه اصلاحاتي انجام دهد كه براساس آن به هيچ وجه ازدواج موقت در جامعه فرهنگ‌سازي و ترويج نشود.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش ادامه داد: ما همه مي‌دانيم كه ازدواج موقت منع شرعي ندارد، و اگر در جاي خود و در شرايط خاص از ان استفاده شود، ‏‌يك اصل مترقي نيز هست. اما آنچه به آن توجه نشده اين است كه اسلام اين نوع ازدواج را تشويق و ترويج نكرده و اگر در طول تاريخ هم چنين ازدواج هايي اتفاق افتاده پنهاني بوده است.

او ادامه داد: ازدواج موقت براي ارضاي غرايز جنسي است و زني كه با مردي ازدواج موقت مي‌كند، نمي‌تواند انتظار داشته باشد مرد او را تا ابد حمايت مالي كند،با تصويب چنين قانوني، زني كه مي‌خواهد براي اهداف مالي تن به ازدواج موقت بدهد، سعي مي‌كند، از اين ازدواج صاحب فرزند شود تا مرد مجبور به حمايت قانوني از او باشد.
راكعي گفت: اگر اكنون موارد بسيار نادري وجود دارد كه در آنها زن در ازدواج موقت صاحب فرزند مي‌شود، با تصويب ماده 22 لايحه حمايت از خانواده، زنان بسياري سعي مي‌كنند در ازدواج موقت صاحب فرزند شوند زيرا در اين صورت مرد نسبت به زن و فرزند او تعهد پيدا مي‌كند و به اين ترتيب ممكن است هزاران خانواده از اين گونه ايجاد شده و در نتيجه هزاران خانواده متعادل از هم متلاشي شود در حالي كه در شرايط كنوني ، چنانچه در مواردي از اين نوع، فرزندي به دنيا بيايد، زن مي‌داند كه مشقت‌هاي زيادي را بايد تحمل كند بايد تلاش كند تا هويت فرزند خود را مشخص كند و براي او شناسنامه بگيرد و البته قانون هم عملا اين حق را به او مي دهد و براي فرزندش شناسنامه صادر مي‌كند.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش گفت: نمايندگان مجلس باید در حال حاضر به دنبال تصويب قانون براي تسهيل ازدواج دائم باشند و به اين فكر كنند كه چگونه مشكل ازدواج جوانان را حل كنند و شرايطي را ايجاد كنند كه جوانان علاقمند به ازدواج دائم باشند.

راكعي با تاكيد بر اينكه قانوني كردن ازدواج موقت به هيچ‌وجه باعث كاهش فساد و فحشا در جامعه نمي‌شود گفت: كساني كه مدعي هستند ازدواج موقت مي‌تواند جلوي فساد و فحشا و بسياري از معضلات جامعه را بگيرد گويا به اين نكته توجه نكرده‌اند افراد متشرع و با ايمان كه براي ازدواج موقت مشكلي ندارند و در شرايط خاص اين كار را انجام مي‌دهند و افرادي كه هم به دنبال بي‌بندو باري و ابتذال هستند كه اصلا مسائل شرعي را مورد توجه قرار نمي‌دهند اگر بخواهند با كسي رابطه داشته باشند كه صيغه نمي‌كنند.

راكعي تصريح كرد: تنها نتيجه تصويب اين قانون، متزلزل كردن كيان خانواده هاي تك همسري و دائمي است. در صورتي كه اين نوع ازدواج قانوني شود، آقايان متاهل خيلي راحت و با جبين گشاده از آن موقت استقبال کرده و آن را حق خود مي‌دانند و اين يعني فروپاشي خانواده‌های تک همسری و دامن زدن به افزایش تعداد کودکان دارای رفتارهای ناهنجار، آسیبپذیر کودکان طلاق که هم اکنون هم متاسفانه تعداد آنها کم نیست.

او ادامه داد: قانوني شدن ازدواج موقت تزلزل خانواده‌هاي آينده را نيز به دنبال دارد زيرا جواني كه نه شغل درست و حسابي دارد نه پول دارد و نه جامعه به او كمكي براي ازدواج مي‌كنند و نه شرايطي براي ازدواج او مهيا شده ، غريزه را با مارك اسلامي و قانوني جعل مي‌كند و ديگر تن به ازدواج دائم نمی دهند.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش ادامه داد: دختران خانواده هاي عفيف نیز وقتي ببينند كه قانون راه را براي ازدواج های مکرر مردان باز كرده است و قبح اين مسائل ريخته شده است و ديگر اعتباري به مردان نيست و شوهران آنها به راحتي مي‌توانند به آنها خيانت كنند،دیگر تمايلي به ازدواج پيدا نمي‌كنند و سن ازدواج هر روز بالاتر مي‌رود و دختران آگاه هم ديگر حاضر به ازدواج نخواهند بود. بنابراين خانواده ای شكل نمي‌گيرد.

راکعی تصريح كرد: جالب این است که آقایان در کنار تشویق کردن به چند همسری در ماده 24 لایحه حمایت از خانواده به دنبال آن هستند كه سقف مهريه را كاهش دهند. د رچنین شرایطی که دختران برای تداوم زندگی خانوادگی تضمینی نمی بینند، به ناچار مهریه را سنگین می گیرند تا شاید از این طریق در زندگی مشترک خود ضمانتی ایجاد کنند.

راكعي گفت: وجود سه ماده 22، 23 و 24 لايحه حمايت از خانواده اهانت به شعور خانواده‌هاست، جاي اين سه ماده در لايحه حمايت از خانواده نيست و بايد از لايحه خارج شود زيرا وجود آنها در لايحه نتيجه‌اي جز تزلزل خانواده‌ها ندارد.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش تصريح كرد: من نمي‌فهمم چرا اعضاي كميسيون حقوقي و قضائي مجلس تا اين حد به تلاش‌هايي كه فعالان حقوق زنان، جامعه‌شناسان، روان‌شناسان، تحليل‌گران حوزه خانواده براي حذف يا اصلاح اين مواد از لايحه حمايت از خانواده انجام دادند، بي‌توجه هستند و به آن بي‌اعتنايي مي‌كنند.

او ادامه داد: بخش اعظم زنان كشور بدون هيچ‌گونه جهت‌گيري سياسي يعني هم زنان اصلاح‌طلب، هم زنان اصولگرا و هم زناني كه اصلا كاري به سياست ندارند همه دلسوزانه علل کارشناسی مخالفت خود را به انحای مختلف و از کانال های مختلف طی مدت حدود سه سال به گوش همه رسانده اند و همگی در مخالفت با این سه ماده هم صدا و متفق القولند و قویا خواهان حذف این سه ماده از لایحه مذکور هستند ، اما انگار قسم خورده اند که به هر شکلی که شده و در هر صورتی ، این مواد را به تصویب مجلس برساند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان