{پیک سبز (فریده علوی): موسی قربانی نماینده مردم قاینات در مجلس شورای اسلامی است . او که در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس فعالیت دارد بارها و بارها با اظهار نظرهایش، واکنش هایی را برانگیخته است. از جمله درباره لایحه حمایت از خانواده و ماده جنجال برانگیز چندهمسری. بارها این نماینده مجلس در دفاع از چند همسری اظهار نظرهایی کرده است . از او درباره این اظهار نظرها می پرسم خنده ای تحویل می دهد و می گوید:” بسیاری از این جملات را من به شوخی عنوان کرده ام اما خبرنگاران همین ها را منتشر و تیتیرش کردند.”

اما این جملات چه شوخی و چه جدی ، نظرات یکی از نمایندگانی است که در جریان اعتراض به تصویب این ماده و لایحه حمایت از خانواده بسیاری با او تماس گرفتند و آنقدر تعداد تماس ها بالا رفت که او مجبور شد تلفنش را تغییر دهد تا به قول خودش اعصابش کمی راحت تر بشود ….}

{{آقای قربانی! در یکی از مصاحبه هایتان گفته بودید که چند همسری بهترین ماده لایحه حمایت از خانواده است.}}

این از آن شوخی هایی بود که خبرنگار آن را منتشر کرده است.

{{یعنی شما به این جمله که چندهمسری بهترین ماده لایحه حمایت از خانواده است؛ اعتقاد ندارید؟}}

ماده 23 به ازدواج مجدد بهترین ماده لایحه است.

{{خب پس الان هم که همین را می گویید؟}}

بله. الان هم عرض می کنم که ماده 23 بهترین ماده لایحه حمایت از خانواده است . منتهی توضیح دارد. در شرایط فعلی که هنوز این قانون مصوب نشده، هر مردی هر زنی را که بخواهد می گیرد . این مرد به دادگاه می رود؛ دادخواست می دهد و با گرفتن مجوز ازدواج مجدد می کند و یا بدون دادخواست ازدواج می کند و بچه دار می شود. و بعد به دادگاه می رود و تقاضای ثبت واقعه را می دهد . کدام دادگاه است که این تقاضا را نپذیرد و ازدواج را ثبت نکند؟ پس به این دو روش ،الدر حال حاضرهر مردی که بخواهد ازدواج مجدد می کند. اما ماده 23 شرایطی را برای ازدواج مجدد مطرح کرده و مانع گذاشته است و این در واقع محدود کردن ازدواج مجدد است.

{{اما آقای قربانی با تصویب قانون چندهمسری، موجب مشروعیت بخشیدن به این پدیده در جامعه می شوید؟}}

خب الان هم مشروعیت دارد و این حکم خداست. الان هم در شناسنامه برای ثبت ازدواج زن اول و دوم و سوم و چهارم جا گذاشته شده است.

{{منظور من از مشروعیت عرفی است و نه دینی؟}}

بله از هر دو بعد چند همسری مشروعیت دارد. خود حرف شما هم غلط است. ازدواج مجدد که چیز نامشروعی نیست بلکه مشروع است.

{{با تصویب قانون چند همسری کدام بخش از مشکلات جامعه ما حل می شود؟}}

قرار نیست که هر چیزی را که تصویب می کنیم مربوط به حل مشکلات جامعه باشد. ما قرار است جامعه را بر اساس مقررات دینی اداره کنیم و در بحث خانواده، خیلی جاها موضوعات بلاتکلیف و قوانین به هم ریخته است.

{{پس قرار نیست مشکلی را حل کند؟}}

نه قرار نیست که فقط برای رفع مشکل باشد. گاهی تصویب یک قانون برای پیشگیری است. گاهی قانون ابهام دارد اصلاح می شود . تازه از آن منظر هم ما می خواهیم مشکل را حل کنیم . الا هر مردی که دلش بخواهد می تواند ازدواج مجدد داشته باشد و این قانون می خواهد مشکل هرج و مرج و بی حساب و کتابی را حل کند.در این ماده آمده برای ازدواج مجدد رد شرط گذاشته است. و این حسن است که ما می خواهیم محدودش کنیم اما متاسفانه خانم ها متوجه نمی شوند.

{{این حکم چه دینی، چه عرفی و چه قانونی باشد ؛حرف بیشتر زنان این است که دلشان نمی خواهد چند همسری وجود داشته باشد و به اصطلاح رویشان هوو بیاید . آیا این خواسته نامعقولی است؟}}

بله. خانم ها گفتند و ما شنیدیم . اما به هر حال قانون گذار در نظام ما در چهارچوب مقررات شرعی است و من از خانم ها خواهش می کنم که در برابر خدا قد علم نکنند. بالاخره چند همسری در قرآن آمده است . پیغمبر و امامان ما بضا بیش از یک همسر داشتند و با مقاومت دربرابر حکم چیزی گیرشان نمی آید.

آیا حاضرید این حکم درباره دختر خودتان هم اجرا شود ؟
مشکلی ندارد. اگر دامادم ازدواج مجدد کند مشکلی نداریم.

{{یعنی این را از صمیم قلب و با رضایت خاطر می گویید؟}}

خیلی چیز ها به میل آدم و باب طبعش نیست ولی به عنوان حکم خدا به آن تمکین می کنیم .ماه مبارک رمضان و روزه گرفتن حتما سختی هایی دارد اما مومن در این شرایط ارزش پیدا می کند.

{{اظهارنظرهای شما درباره چندهمسری و موافقت شما با تصویب ماده چندهمسری در خانه با چه واکنشی روبرو شد؟ همسر و دخترتان چه واکنشی داشتند؟}}

آنها اصلا و ابدا واکنشی نشان نداند . آنها نظرات مرا خوانده بودند اما هیچ واکنشی نشان ندادند. من سند خانه ام به نام همسرم است. ماشینم به نام خانمم است و اصلا در زندگی ام این چیزها را ندارم. خود من هم در بیرون مایل به ازدواج مجدد نیستم و حتی کسی را هم به ازدواج مجدد توصیه نمی کنم ولی وقتی روی صندلی می نشینم و می خواهم حکم خدا را اجرا کنم حتما باید اجرا کنم.

آقای قربانی! در این حرف ها تناقض دیده می شود. از یک طرف به عنوان مسئول می خواهید حکمی را اجرا کنید که در عمل و زندگی شخصی آن را قبول ندارید. و آن را توصیه نمی کنید.

{{در زمان پیامبر هیچ زنی از ازدواج مجدد ناراحت نمی شد اما الان زنان ناراحت می شوند و زندگی ها به هم می خورد به همین خاطر من توصیه نمی کنم. وانگهی مگر هر چیزی که مشروع است آدم باید دنبالش برود؟}}

{{پس خودتان هم قبول دارید که با ازدواج مجدد زندگی ها به هم می خورد؟}}

بله. منتهی این به این معناست که ایمان ها سست شده است. حتی خانمی که بچه نمی آورد او هم حاضر نیست که شوهرش زن دوم بیاورد .

{{یعنی شما معتقدید این نپذیرفتن ناشی از ضعیف شدن ایمان است؟}}

بله. تا حدی این گونه است. طبیعی است که آدم ناراحت بشود اما اگر ایمان قوی باشد به عنوان یک اجر صبر می کند و مشقت را تحمل می کند ولی نسبت به حکم خدا تعرض نمی کند.

{{چرا این همه اصرار به حکمی که می دانیم هم خانواده را از هم می پاشد و هم به روز نیست؟}}

چیزهایی قابل تغییر است که شرایط زمانی و مکانی درآن موثر باشد . چندهمسری چیزی نیست که شرایط زمانی و مکانی در آن موثر باشد . مثلا نماز مسافر می گفتند در فلان مسافت یک حکمی صادر می کردند که الان با توجه به تغیرت حکمش ممکن است تغیرر کند . اما در اینکه شما باید حجاب داشته باشید شکی نیست و تغییر نمی کند.

اما شکل حجاب هم در زمان ها و مکان های مختلف فرق می کند. در زمان پیامبر هم زنان از جلباب استفاده می کردند حجابی که با حجاب کنونی بسیار فرق دارد.

{{زمان در جایی حکم را تغیر می دهد که تاثیر داشته باشد.مثلا چرا بلوچ ها و عرب ها و اهل سنت ازدواج مجدد را می پذیرند؟}}

{{یکی از شروط ازدواج مجدد برای مردان توان اجرای عدالت است. آقای قربانی آیا احساس را هم می توان عادلانه تقسیم کرد؟}}

تفسیر شما از عدالت نادرست است.

{{پس عدالت چیست؟}}

مراجع تقلید عدالت را جور دیگری تفسیر می کنند و شاید شفاف نگویند که عدالت چیست .

{{خب همین شفاف نبودن مفاهیم، توهم ایجاد می کند و مشکل زاست. درست می گویم؟}}

بله .در هر حال بیشتر به مسائل اقتصادی ربط می دهند و نه به مسائل قلبی. عدالت را به سمت مسائل اقتصادی می برند. چون شما حتی نسبت به فرزندانتان هم نمی توانید یک احساس داشته باشید پس احساس دست آدم نیست.

{{در ایام مطرح بودن لایحه حمایت از خانواده در پاسخ به سوال خبرنگاری در باره لایحه گفتید:” با شنیدن این لایحه دوست دارم بزنم توی سرم.” چرا؟}}

به خاطر جنجال ها . خود من در این قصه خیلی اذیت شدم. شماره تلفن من را هم فمنیست ها و هم غیر فمنیست ها همه جا توزیع کردند .در تهران اطلاعیه دادند و در اینترنت گفتند که من آدم موثری در مجلس هستم به این زنگ بزنید و مخالفت تان را با این لایحه اعلام کنید . اعصاب مرا به هم ریختند و مجبور شدم تلفنم را عوض کنم.

{{چرا اعصابتان به هم ریخت؟}}

خیلی زنگ می زدند.

این نشان می دهد که تعداد مخالفان با چند همسری در جامعه بسیار است.

آخر بعضی از این زنگ ها هم بی ربط بود. یک بار مردی زنگ می زد و خودش هم نمی دانست چه بگوید و حتی اسم لایحه را هم نمی دانست که من به او زنگ زدم و گفتم که به تو هم می گویند مرد؟
چند تا از تماس ها را به شوخی برگزار کردم و بعد دیدم رفتم همه شوخی ها را در اینترنت نوشته اند. کلا خط را به مخابرات دادم و خط جدیدی گرفتم.

اما اینکه که شماره شما را به عنوان نماینده موثر در مجلس، در سطح شهر توزیع کرده بودند کار جالبی بود.
اعصاب خرد کن بود . البته تاثیر گذاری هم داشتیم. یک بار لاریجانی مرا صدا کرد و گفت این ماده شر به پا می کند و ما هم در شور اول این ماده را برداشتیم .

{{“ما هر چه به زنان می دهیم باز هم کوتاه نمی آیند.” این هم جمله ای از شما در یکی از مصاحبه هایتان است. می خواهم بدانم کدام حقوق و امتیازات را به زنان داده اید که با گرفتنش باز هم کوتاه نیامده اند؟}}

اول باید این را بگویم که زنان حقوق خود را نمی شناسند و احساسی نگاه می کنند. توضیح دادم که ماده 23 به نفع شان هست و کاملا هم مشروع است. حالا که ما می خواهیم به نفع آنها محدودیت در این ماده ایجاد کنیم خودشان دارند به همش می زنند .البته عده ای هستند که این کار رو می کنند.

{{این عده چه کسانی هستند؟}}

همین فمنیست ها و گاهی حقوق دانانی که متعبد به مسائل اسلامی نیستند.

{{این فمنیست ها چه می خواهند؟}}

تساوی حقوق زن و مرد را می خواهند. حال اگر راست می گویند باید مهریه را بردارند. روز زن را بردارند . مثلا در مهریه گاهی خیال می کنند اگر مهریه زیاد باشد موجب دوام زندگی شان می شود.

اما حرف اصلی فمنیست هایی که در ایران فعالیت می کنند تساوی حقوقی مرد و زن است و حتی من مطالبی درباره برداشته شدن مهریه هم از سوی آنها خوانده ام.

اینها را زمانی می گویند که گیر می کنند. اگر راست می گویند بیایند مجانی ازدواج کنند . خب البته قانون گذاری ما بر اساس موازین شرعی است و هیچ گاه نمی توانیم این کار را بکنیم.

{{مهم ترین حقوقی که به زنان اختصاص داده شده چه بود است؟}}

اینکه مهریه را به نرخ روز محاسبه می کنند. خدا گفته زن حتی در خانه کار نکند و شوهر تمام هزینه هایش را بدهد . زنان این حقوق را رها کرده و حقوقش را در خانه خرج می کند.

{{پس شما هم در این راستا می خواهید قوانین را تصویب کنید؟}}

بله. زن باید حقش را از شوهرش ا بگیرد و حکم خداست که شوهر خرج زنش را بدهد و نیاز به فرهنگ سازی دارد .

{{بارها درباره حجاب اظهار نظر کرده اید. وضعیت کنونی حجاب در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟}}

حجاب در بسیاری از نقاط ایران مشکلی ندارد. جز چند شهر بزرگ که آن هم در بخشی از آنها وضعیت حجاب مناسب نیست.

{{پس به نظر شما بی حجابی و یا بدحجابی در جامعه ی ما مشکل نیست؟}}

نه مشکل که هست. همین چند شهر بزرگ که می گویم در معرض دید است. انصافا در بعضی از این شهرها، قیافه ها خیلی عجق وجق است و حضرت عباسی اگر آن عده از زنان حجابشان را بردارند راحت تر است. من نمی دانم چرا این زنان اینطوری می کنند. حتی در خارج هم که نگاه کنید زنان اینقدر آرایش نمی کنند. اما ایت تعدا بسیار کم است .

{{اما مانوری که روی موضوع حجاب و افزایش بی حجابی در کشور داده می شود به ویژه در ماههای اخیر بسیار زیاد است. چطور است که از یک طرف تعداد این افراد به اصطلاح بی حجاب را کم عنوان می کنید و از طرف دیگر مدام روی جمع کردن و مقابله با آنها در تریبون های مختلف تاکید می شود؟}}

این مانور دلیل خاصی دارد. دولت احمدی نژاد، اصولگراست و خود را نیز مقید به قانون می داند اما از طرفی می بینیم که مصوبه مربوط به حجاب را کنار گذاشته است . در مصاحبه ای هم که چند وقت پیش احمدی نژاد انجام داد ؛ طوری درباره حجاب حرف زده که اعتراض همه متدینین را موجب شده است. مراجع تقلید از رییس جمهور توقع ندارند که درباره حجاب مشکوک حرف بزند درحالی که قانون مربوط به آن هم وجود دارد.

{{مسائل و مشکلات جامعه کنونی ایران بسیار زیاد است اما تاکید بیش از حد ائمه جمعه و مسئولان درباره مقابله با بدحجابی از کجا ناشی می شود؟}}

اینکه از یک رییس جمهور اصولگرا توقع ندارند جوری حرف بزند که مشکوک باشد.

{{پس به نظر شما بد حجابی در ایران پدیده و مسئله ی اجتماعی نیست.درست می گویم؟}}

در بخشی از جامعه مشکل اجتماعی است و نه همه جامعه. مثلا در خراسان جنوبی اصلا این مشکل را نداریم. همین چهار پنج تا شهر بزرگ هست که آن هم تابلوست. اما مهم این است که ما به دست خودمان نباید قانون حجاب را رها کنیم. مگر جلوی مواد مخدر و دزدی را توانستیم بگیریم؟ بنابراین شاید جلوی بدحجابی را هم نتوانیم بگیریم اما نباید هم رهایش کنیم. باید قانونش را اجرا کنیم.ما نباید در ایجاد فساد کمک کنیم و تسلیم فساد شویم. اما وقتی که رییس جمهور در این باره رسما موضع می گیرد ؛ موضع نیز ایجاد می کند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان