اعتماد: «پنج مهره كمرش مو برداشته و گردنش نياز به جراحي دارد، نقاط مختلفي از سرش هم ضرب ديده و در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان تحت نظر است»، اين وضعيت جسماني «ركسانا فرهي» يكي از سه دختر سوار بر دستگاه «كريزي ماوس» شهربازي يك پارك ارم است كه به گفته پدرش، شرايطش بهتر از «مانيا يوسفي» و «نگارقرباني» است و حداقل امكان صحبت برايش وجود دارد.

نگار و مانيا كه 24 و 28 ساله هستند شرايط جسمي وخيم تري نسبت به ركسانا 25 ساله دارند و بيهوشند. نگار، مهره هاي كمرش شكسته و به نخاعش آسيب جدي وارد شده طوري كه امكان حركت پاهايش وجود ندارد، اوضاع مانيا هم دست كمي از نگار ندارد و دنده هايش شكسته و باعث خونريزي ريه اش شده، دست چپش هم از چند نقطه شكسته است.
اين سرنوشت تفريح آخر هفته سه دختر جوان در يكي از معروف ترين شهرهاي بازي كشور است كه مسوولانش ادعاي استاندارد و به روز بودن تجهيزات آن را دارند. نگار و ركسانا صبح شنبه به بيمارستان آسيا در خيابان بخارست منتقل شدند و مانيا هم در بيمارستان نورافشار پذيرش شده تا شايد با امكانات يك بيمارستان خصوصي امكان بازگشت شان به شرايط قبل از حادثه وجود داشته باشد، همان شرايطي كه نامزد نگار، مراد را براي ديدنش از فرانسه به ايران كشاند و نگار با اين شوق جشن كوچكي براي فراغت از كارهاي پايان نامه اش در رشته طراحي پارچه در پارك ارم گرفت، نگار هم منتظر بود تا چند واحد ديگر درسي اش در رشته زبان آلماني در كشور آلمان تمام شود و در شهريور ماه با پيمان ازدواج كند اما موش ديوانه پارك ارم همه چيز را خراب كرد.

پرستار بيمارستان حضرت رسول(ص) در حالي كه با خانواده سه دختر حادثه ديده همدردي كرد، گفت: «طفلكي ها وضع شان خوب نبود و به بيمارستان خصوصي منتقل شدند»، مشابه اين جمله را يكي از پرستاران بيمارستان آسيا هم براي همراه يكي ديگر از بيماران تعريف كرد. او گفت: دو دختر زيبا مثل دسته گل حالادر آي سي يو بيمارستان بستري شده اند، اين پرستار افزود: «يكي ديگر هم آسيب ديده كه به بيمارستاني در فرمانيه منتقل شده است و من شنيده ام كه اوضاعش خيلي بد است» همراه بيمار ديگر هم در حالي كه سعي مي كند حالت ناراحتي را در چهره اش نشان دهد از رفتن هفتگي اش به پارك ارم و اينكه اين هفته به دليل حضور در بيمارستان امكان رفتن نداشته است، صحبت مي كند و همين هنگام سينا، پدر ركسانا فرهي از در آي سي يو خارج مي شود، او كه پيمان، نامزد ركسانا هم همراهش آمده درباره اين حادثه گفت: «در نوشهر بودم كه در ساعت 10:30 شب با من تماس گرفته و از وقوع حادثه براي ركسانا با خبرم كردند، متوجه هيچ چيز نشدم و سريعا آماده حركت به تهران شدم و يادم هست تنها جمله يي كه به زبان آوردم اين بود كه ركسانا را تكان ندهيد. پس از آن به تهران آمدم ودر نزديكي تهران با خودرويي كه راننده آن يك زن بود تصادف كردم و همين موضوع باعث تاخيرم در رسيدن به محل شد، پس از آن به بيمارستان حضرت رسول(ص) رفتم و از من براي انجام عمل جراحي و ادامه روند درمان رضايت گرفتند. اما متاسفانه شرايط رسيدگي در اين بيمارستان مناسب نبود و حتي در آي سي يو اين بيمارستان جايي براي پذيرش اين سه نفر وجود نداشت.»

پدر ركسانا درباره پيگيري هاي اين حادثه و برخورد مسوولان پارك ارم نيز گفت: « هنگام وقوع حادثه هيچ يك از مسوولان پارك در محل حضور نداشتند اما حوالي ساعت دو ظهر شنبه فردي كه خود را نماينده بنياد مستضعفان معرفي كرد به همراه يكي از مديران پارك ارم به بيمارستان آمد و پيگير حال فرزندان ما شدند و قول دادند كه تمامي هزينه هاي بيمارستان را پرداخت كنند.
سينا فرهي همچنين گفت: « چند واحد تا پايان تحصيلات ركسانا در آلمان باقي نمانده بود او براي امتحاناتش به اين كشور سفر مي كرد و منتظر بوديم تا پس از پايان تحصيلاتش در شهريور ماه با پيمان ازدواج كند كه اين حادثه رخ داد و اميدواريم تا آن زمان مشكلش حل شده باشد. »پيمان، نامزد ركسانا نيز درباره اين حادثه گفت: «پارك ارم شلوغ بود و پس از مدتي ايستادن در صف نوبت به ما رسيد كه سوار بر دستگاه «كريزي ماوس» شويم، ارتفاع ما روي ريل ها زياد شده بود كه ناگهان كابيني كه ركسانا، نگار و مانيا در آن حضور داشتند از روي ريل خارج شد و من از بالاشاهد سقوط آن روي زمين بودم. او همچنين توضيح داد: پس از حادثه دستگاهي كه ما سوار بر آن بوديم متوقف شد و زمان حضور نيروهاي امدادي به قدري طول كشيد كه من در ارتفاع حدود هشت متري از ريل ها و داربست هاي دستگاه خودم را به پايين رساندم، متاسفانه در حالي كه اين حادثه حوالي ساعت 10:30 شب رخ داد اما نيروهاي امدادي اعم از آتش نشاني و اورژانس حدود چهار دقيقه پس از حادثه به محل رسيدند كه من نمي دانم موضوع دير به آنها اطلاع داده شده بود يا آنها دير به محل رسيدند. »
پيمان درباره ثبت شكايت نيز گفت: «پس از حادثه ماموران انتظامي به محل آمدند و چون بايد خود حادثه ديده شكايت مي كرد، ركسانا تنها فردي بود كه بيهوش نشده و امكان صحبت داشت كه شكايتش در محل ثبت شد. اما متاسفانه هيچ يك از مسوولان پارك در محل حاضر نبوده و ما را تا بيمارستان نيز همراهي نكردند. »
ركسانا فرهي حادثه ديده يي است كه امكان صحبت كردن داشت درباره حادثه گفت: « پس از آنكه وسيله ارتفاع گرفت چندين بار حركت غيرمتعارف داشت و چند ثانيه بعد متوجه شدم كه وسيله از ريل جدا شده ودر حال سقوط به پايين است كه چند بار با قسمت هاي مختلف بدنه دستگاه برخورد كرد و پس از حدود سه بار برخورد روي زمين افتاد»
مادر ركسانا اما بيشتر از دخترش نگران حال نگار است، در بيمارستان به خواهرزاده اش مراد كه نامزد نگار است و براي ديدن او از فرانسه به تهران آمده بود نگاه كرد و گفت: « خدا را شكر ركسانا وضعيت خوبي نسبت به دو نفر ديگر دارد اما طفلك نگار قرار بود ازدواج كند و معلوم نيست جه بلايي سرش آمده است، من شنيده ام كه امكان حركت در پاهايش وجود ندارد كه خدا كند اين طوري نباشد و پس از چند عمل جراحي دوباره بتواند راه بروند. »
قرباني، پدر نگار است كه در بيمارستان آسيا پيگير وضعيت دخترش است. او از روند رسيدگي به نگار در بيمارستان حضرت رسول گلايه كرد و ادامه داد: «وقتي از آنان خواستيم تا رفتار بهتري داشته باشند ناراحت شدند و زماني كه از تصميم ما براي انتقال فرزندان مان به بيمارستان شخصي مطلع شدند برخوردشان با ما تغيير كرد» .
او درباره پيگيري شكايتش و رسيدگي به اين حادثه گفت: «شكايت مان را در كلانتري شهرزيبا ثبت كرده ايم و چند ساعت پس از وقوع حادثه نيز چند نفر از مسوولان شهربازي و بنياد مستضعفان براي پيگيري ماجرا نزد ما آمدند و علي رغم اينكه خودمان هزينه هايي براي درمان دختران مان كرديم، مبلغي را هم به عنوان هزينه درمان به بيمارستان پرداخت كردند».
قرباني گفت كه دخترش به تازگي تحصيلاتش در رشته طراحي پارچه را به پايان رسانده بود و چون در هفته هاي اخير مشغول رسيدگي به پايان نامه اش بوده با رفتن به پارك ارم قصد داشته تا به نوعي خستگي اش را رفع كند كه اين حادثه رخ داد و من خواهشم از رسانه ها اين است كه پيگير اين ماجرا باشند و بپرسند آيا واقعا نظارتي بر شهرهاي بازي وجود دارد يا خير ؟ من خودم در همان ساعات اوليه حادثه با خبرگزاري جمهوري اسلامي تماس گرفتم و وقوع آن را اطلاع دادم چراكه معتقدم رسانه ها بهتر مي توانند موضوعات اينچنيني را تا رسيدن به نتيجه مطلوب پيگيري كنند.
مانيا يوسفي هم در بيمارستان نور افشار بستري شده و تحت مراقبت است، او شرايطي بدتر نسبت به دو حادثه ديده ديگر دارد و پاره شدن ريه اش مشكلاتش را دو چندان كرده است، يكي از پرستاران نورافشار درباره وضعيتش گفت: «خون ريه اش تخليه شده و از خونريزي آن جلوگيري شده است، اما نيازمند چند عمل جراحي است و از ناحيه دست و گردن نيز آسيب هاي جدي ديده است.»هر سه دختر جوان امروز در شرايطي هستند كه هيچگاه روز جمعه وقوع آن را پيش بيني نمي كردند، معلوم نيست آيا واقعا دستگاه هاي امدادي دير به محل رسيده اند يا حادثه دير به آنان اطلاع داده شده است اما جلال ملكي، سخنگوي آتش نشاني تهران، ساعت اعلام اين حادثه به 125 را 23:13، حسين درخشان سخنگوي سازمان امداد و نجات ساعت اعلام آن به هلال احمر را 15: 23 و حسن عباسي سخنگوي اورژانس تهران اين ساعت را 02: 23 اعلام كرده اند و آنچه كه پيداست كوتاهي مسوولان مربوطه در پيشگيري از وقوع اين حادثه است، اينكه چرا در آستانه تعطيلات تابستاني كه بيشترين مراجعات به پارك ها و مراكز تفريحي در آن قرار دارد اقدام به بازرسي از تجهيزات اين پارك نشده است موضوعي است كه مسوولان مربوطه بايد پاسخگوي آن باشند و البته تاكنون با تكذيب يا سكوت آنان همراه بوده است. نخستين حادثه شهرهاي بازي نيست، چند هفته پيش دو پسربچه بر اثر تركيدن قلعه بادي در يكي از شهرهاي خراسان رضوي كشته شدند و پيش از آن نيز شكسته شدن كشتي صبا در مجتمع تفريحي شورابيل اردبيل جان يك تازه داماد را گرفته بود.

نسبت به حوادث پايتخت بي تفاوت نيستيم
معصومه آباد، رييس كميته ايمني و مديريت بحران شوراي اسلامي شهر تهران: شهربازي ارم كه تنها شهربازي پايتخت است تجهيزات فرسوده يي دارد و با توجه به حوادثي كه دراين پارك رخ مي دهد، شورا مي تواند درخواست متوقف شدن فعاليت اين شهربازي را بكند. مسووليت شهربازي ارم با شهرداري تهران نيست اما اين موضوع باعث نمي شود ما نسبت به حادثه يي كه جان سه تن از شهروندان دختر تهران را به خطر انداخته و سبب ضايع نخاعي آنها شده است بي تفاوت باشيم. متاسفانه كنترل و نظارت درستي نيز بر اين تجهيزات وجود ندارد. بايد نظام پاسخگويي مسوولان به يك رويه تبديل شود تا بتوان از بروز حوادث بعدي پيشگيري كرد.

افزايش خطاي نيروي انساني در حوادث شهري
محسن پيرهادي، عضو كميسيون حقوقي و نظارت شوراي شهرتهران: سهم خطاي نيروي انساني در بروز برخي حوادث بيش از عدم رعايت استانداردهاست. برخي در مسائلي كه با جان مردم مرتبط است، بي دقت و بي تعهد رفتار مي كنند و سبب بروز اتفاقات بزرگ كه خسارت جاني نيز در پي دارد، مي شوند. اين بي دقتي ها مي تواند يك پروژه را زير سوال ببرد. به طور مثال يك بوستان را كامل و درست احداث مي كنند اما به دليل بي دقتي پيمانكار در تحويل پروژه مي بينيم آبنماي بوستان دچار مشكل است. شورا بيشتر در حوزه مسائل شهرداري مي تواند مطالبه گر باشد و هنوز از سوي برخي نهادها و مسوولان نظارت شورا بر تمامي سازمان هاي شهر تهران پذيرفته نشده است.


  • هزینه خشونت خانگی برای جامعه

    والبی هزینه‌های عمده‌ی خشونت خانگی را در سه دسته قرار می‌دهد: ابتدا، استفاده از خدمات که غ…
  • زن‌کشی و سربازی!

    بیایید این سربازی هم ببرید زنان را. بعد همان‌طور مثل جاهای دیگر سانسورشان کنید، مثل شهادت …
  • خواهران فراموش‌شده

    ضرورت دارد که اینجا در ترکیه بدانند در ایران جنبشی هست یا نه. برای اینکه اگر آنجا اتفاقی ب…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان