تا قانون خانواده برابر: جمعی از فعالان اجتماعی و اعضای گروه‌های مردم نهاد در زمینه حقوق کودک با انتشار یک بیانیه نسبت به اصلاح تبصره ماده 27 و گنجاندن امکان ازدواج سرپرست با دخترخوانده با صلاحدید دادگاه، اعتراض کردند.

در این بیانیه آمده است: «این قانون زمینه‌ ساز مشکلات و معضلات بسیاری است و سرپوشی قانونی برای کسانی است که تا دیروز با اعمال خلاف قانون خود، امنیت کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست این سرزمین را در قالب خرید و فروش کودک و سواستفاده جنسی از آنها برهم می‌زدند». در پایان بیانیه از مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان خواسته شده است که در این باره تجدید نظر کنند.

روز 31 شهریور، مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان که ممنوعیت ازدواج با فرزندخوانده را خلاف شرع تشخیص داده بود، ماده 27 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست را به گونه ای تصویب کرد که ازدواج با فرزندخوانده به حکم دادگاه، امکان پذیر باشد. در اصلاحیه تبصره ماده 27 به صراحت اشاره شده است که: «ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن، بین سرپرست و فرزند خوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح، پس از اخذ نظر مشورتی سازمان، این امر را به مصلحت فرزند خوانده تشخیص دهد.».

برای امضای این بیانیه و اعتراض به اصلاحیه تبصره ماده 27 می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://secure.avaaz.org/en/petitio…

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان