درباره‌ی ما

تارنمای «بیدارزنی» رسانه‌ای گروهی از کنشگران حقوق زنان است که در زمینه‌ی ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به برابری جنسیتی و احقاق حقوق زنان فعالیت می‌کنند.

تاریخچه تارنما

این تارنما که پیش‌تر تحت عنوان «تا قانون خانواده برابر» فعالیت می‌کرد در زمستان ۱۳۸۸ همزمان با طرح مجدد «لایحه حمایت از خانواده» در مجلس هشتم راه‌اندازی شد. در بهار ۱۳۹۳، تحریریه این تارنما، پس از پنج سال کسب تجربه با حفظ همان رویکرد، تصمیم به تغییر نام «تا قانون خانواده برابر» – که بیان‌گر تمام اهداف این گروه نبود- به «بیدارزنی» گرفت. این واژه بیان‌گر آرمان ما برای بیدارسازی جامعه نسبت به تبعیض‌های جنسیتی و مسائل حوزه زنان است.

اهداف تارنما:

هدف اصلی بیدارزنی «ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به برابری جنسیتی و احقاق حقوق زنان» است. بر همین اساس، اهداف اختصاصی این تارنما عبارت است از:

 • ترویج برابری و عدالت جنسیتی در نهادهای «قانون»، «خانواده»، «اشتغال»، «آموزش» و «سلامت»
 • ارتقا آگاهی در زمینه‌ی قوانین تبعیض‌آمیز جنسیتی در ایران و لزوم تغییر آن
 • ارتقا آگاهی در زمینه‌ی چیستی خشونت علیه زنان (در سنین مختلف از کودکی تا بزرگ‌سالی) و ترویج راه‌کارهای مقابله با آن
 • ارتقا آگاهی در زمینه‌ی آسیب‌های اجتماعی زنان و راه‌کارهای مقابله با آن
 • ارتقاء آگاهی در زمینه‌ی سلامت و حقوق جنسی و باروری
 • معرفی و ترویج نظریه‌های فمینیستی

ساختار تارنما

تارنمای «بیدارزنی» شامل بخش‌های زیر است:

 1. دیدگاه: مقالات تالیفی یا ترجمه‌شده حوزه زنان با موضوعات مختلف در این بخش منتشر می‌شود.
 2. گزارش: گزارش وضعیت زنان، گزارش نشست‌ها، همایش‌ها و فعالیت‌های مدنی در حوزه زنان در این بخش منتشر می‌شود.
 3. تجربه‌های زنانه: این بخش شامل دو زیربخش جستار زنانه و مدافعان حقوق برابر است:

– جستار زنانه: به انتشار متون ادبی،نقدهای جنسیتی و فمینیستی هنرهای مختلف می‌پردازد.

– مدافعان حقوق برابر: اخبار، گزارش دیدارها و نوشته‌های دیگران در ارتباط با مدافعان حقوق برابر در این بخش منتشر می‌شود.

 1. تیترخوان: اخبار روزانه حوزه زنان در تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هنری، آموزشی، ورزشی و … که در تارنماهای دیگر منتشر می‌شوند، با ذکر منبع در این قسمت منعکس می‌شود.
 2. ایماژ: بخش «تصویری» تارنمای بیدارزنی است و پوشش‌دهنده عکس، طرح و پوسترهای تولیدی تارنما به مناسبت‌های مختلف در تقویم زنان یا تصاویر و پوسترهای ارسال‌شده توسط مخاطبان در زمینه‌ی زنان است.
 3. نشر: در این بخش محصولات آموزشی تولیدشده توسط گروه «بیدارزنی» مانند دفترچه‌ها و جزوات ارتقای آگاهی منتشر می‌شود تا در دسترس همگان قرار بگیرند.

منبع مالی

تارنمای «بیدارزنی» برآیند یک کنش داوطلبانه است و از هیچ سازمان دولتی و یا غیردولتی‌ در داخل و خارج از ایران کمک مالی دریافت نمی‌کند.

موازین حرفه‌ای

ما در تارنمای «بیدارزنی» به درایت مخاطبان خودباور داریم و به قدرت تحلیل آن‌ها احترام می‌گذاریم، بنابراین در پوشش و انتقال خبر، امکان تفسیر خبرها را برای خوانندگان فراهم می‌کنیم. مطالب منتشرشده در بخش‌های مختلف سایت لزوما منعکس‌کننده دیدگاه‌های اعضای هیات تحریریه تارنما نیست. با این حال و در کنار تلاش حداکثری هیات تحریریه برای فراهم کردن و تسهیل فرصت دسترسی همگان به مطالب به‌روز در حوزه زنان، ما از انتشار هرگونه مطلبی که به‌نوعی بازتولید کننده کلیشه‌های تبعیض‌آمیز در زمینه‌ی جنس‌ها، نژادها، طبقات، اقوام و مذاهب باشد، اجتناب می‌کنیم.

تارنمای «بیدارزنی» همواره تلاش می‌کند با رعایت موازین حرفه‌ای سایت، تریبونی برای علاقه‌مندان به مسائل زنان به‌ویژه کسانی که صدایشان شنیده نمی‌شود، باشد.

حق ویرایش مطالب دریافت شده برای تارنمای «بیدارزنی» محفوظ است.

تارنمای «بیدارزنی» از انتشار مطالبی که پیش‌تر در رسانه‌های دیگر منتشرشده است، معذور است.

تماس با ما

 1. مخاطبان می‌توانند برای ارسال مقالات، تصاویر و پیشنهاد‌های خود به آدرس ایمیل bidarzani (at) gmail.com با هیات تحریریه تارنما در تماس باشند.
 2. جدیدترین مطالب و تصاویر منتشرشده در تارنمای بیدارزنی را می‌توانید از طریق صفحات این تارنما در شبکه‌های مجازی دریافت کنید.
 3. صفحه فیس بوک بیدارزنی:

https://www.facebook.com/bidarzani?ref=bookmarks

 1. گوگل پلاس:

https://plus.google.com/u/0/b/109288340805855179465/109288340805855179465/posts

 1. کانال تلگرام:

@bidarzani