دویچه وله: زن جوانی به اتهام “رابطه خارج از ازدواج” در ولایت غور به سنگسار محکوم شد و حکم به دست نیروهای طالبان اجرا شد. والی ولایت غور می‌گوید که زنان در این منطقه با مشکلات بسیاری مواجه‌اند.

عکس از آرشیو عکس از آرشیو

روز سه‌شنبه (۳ نوامبر/۱۲ آبان) ویدئویی از سنگسار زنی افغان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات محلی در افغانستان، این زن که بین ۱۹ تا ۲۱ سال سن داشت، مجبور شده بود با مردی ازدواج کند که به او علاقه‌ای نداشت. او به اتهام رابطه با مردی دیگر به سنگسار محکوم و به دست گروهی از مردان خشمگین، سنگ‌باران و کشته شد.

این سنگسار در منطقه‌ی غلمین در ولایت غور افغانستان و در ۴۰ کیلومتری فیروزکوه، مرکز این ولایت، رخ داد.
سیما جوینده، والی ولایت غور که یکی از دو زنی است که در افغانستان به سمت والی‌گری رسیده، با تایید این خبر به

خبرگزاری فرانسه گفت که این زن جوان به دست نیروهای طالبان سنگسار شد.

بیشتر بخوانید: طالبان افغانستان زن و مرد جوانی را سنگسار کردند

جوینده با محکوم کردن سنگسار این زن گفت که از مقامات دولت مرکزی افغانستان در کابل خواسته شده که موضوع را پیگیری و عاملان سنگسار را مجازات کنند.

جوینده به خبرگزاری فرانسه گفت: «این اولین مورد سنگسار یک زن در ولایت ما بود، اما آخرین مورد نخواهد بود. زنان در افغانستان به‌طور کلی با مشکلات و تبعیض مواجه‌اند، اما وضعیت در ولایت غور وخیم‌تر است. مردی که با این زن رابطه داشت، به سنگسار محکوم نشد و تاوان را زن پرداخت.»

بیشتر بخوانید: زنان آزاد شده: بوکوحرام شماری از زنان را سنگسار کرد

مصطفی محسنی، رئیس اداره پلیس ولایت غور نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که سنگسار در منطقه‌ای رخ داده که در کنترل نیروهای طالبان است.

در دوران تسلط طالبان در افغانستان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) سنگسار یکی از مجازات‌های رایج بود و شمار چشمگیری از زنان و گاه مردان به اتهام‌هایی چون رابطه جنسی خارج از ازدواج به سنگسار در انظار عمومی محکوم شدند.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان