رادیو فردا: سال تحصیلی ۹۴-۹۵ با تحولی بزرگ برای مهاجران افغان در ایران آغاز خواهد شد.

سه ماه پس از دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره ثبت‌نام همه کودکان افغان در مدارس دولتی ایران، روز دوشنبه، اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با انتشار اطلاعیه‌ای از آغاز این طرح خبر داد.

اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری آیت‌الله خامنه‌ای در دستوری اعلام کرد هیچ کودک افغان حتی مهاجرانی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل باز بمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند.

دستوری که اگرچه دیر صادر شد اما به‌نظر می‌رسد یکی از بزرگ‌ترین تبعیض‌ها علیه جامعه مهاجر افغان در ایران را برطرف‌ کند.

یکی از مهاجران افغان که ۴۶ سال است در ایران زندگی می‌کند، به رادیوفردا می‌گوید که ۴ فرزند دارد که همه آنها سال‌هاست از تحصیل بازمانده‌اند: «دو تا از پسرانم ۱۸ ساله و ۲۰ ساله هستند. پسرم باید سربازی برود ولی چون مدرکی ندارد نمی‌تواند. دخترم ۱۸ سال دارد و چون نمی‌تواند درس بخواند، شب و روز گریه می‌کند. مادرش هزاران بار نامه نوشت. دختری هم دارم که هشت سال دارد. چرا نباید به فرزندان من برگه هویت بدهند؟ مادر آنها ایرانی است. من حاضرم رضایت بدهم که به فرزندانم به نام مادرشان برگه هویت بدهند. بچه‌های من از یارانه محرومند. خانه نداریم».

این مهاجر افغان ساکن جنوب ایران در ادامه درباره طرح وزارت کشور برای ثبت‌نام از کودکان افغان در مدارس می‌گوید: «من از اجرای این طرح خیلی هم خوشحالم ولی چرا نباید به بچه‌های خانم‌های ایرانی که شوهران افغان دارند، برگه هویت بدهند؟ این بی‌عدالتی است».

مهاجران افغان تنها ۵ روز فرصت دارند 

در اطلاعیه اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور آمده که به‌مدت ۵ روز برای همه مهاجران افغان که فرزندان ۸ تا ۱۷ ساله دارند معرفی‌نامه صادر می‌شود و آنها می‌توانند با این معرفی‌نامه فرزندانشان را در مدارس دولتی ثبت‌نام کنند.

حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران افغانستان به رادیو فردا می‌گوید که رایزنی برای برداشته‌شدن محدودیت‌ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان از ماه‌ها پیش آغاز شده است: « در سفرهایی که ما همراه رییس‌جمهوری افغانستان به ایران داشتیم این موضوع مطرح شد. در سفر دومی که من به ایران داشتم درباره این موضوع تحقیق کردم. رهبر جمهوری اسلامی ایران دستور داد فرزندان مهاجران افغان که در ایران کارت ندارند هم در مدارس تحصیل کنند. هفته گذشته این دستور تصویب نهایی شد. من تشکر می‌کنم از جمهوری اسلامی ایران که این فرصت را فراهم کرد».

درخواست شهریه و مشکلات دیگر بر سر تحصیل کودکان افغان

تاکنون برای تحصیل کودکان مهاجر قانونی افغان در مدارس ایرانی منعی وجود نداشت اما این دانش‌آموزان هم با مشکلاتی مواجه بودند. در بسیاری از شهرها مدیران مدارس تصمیم‌گیرنده نهایی هستند و بعضی از آنها تاکنون به بهانه نداشتن جا از ثبت‌نام کودکان افغان خودداری می‌کردند.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی که در شهریورماه سال گذشته منتشر کرد نوشته بود که در بعضی از مناطق آموزش و پرورش تصمیم گرفته شده که کودکان مهاجر فقط در بخش‌های حاشیه شهر درس بخوانند و از ثبت‌نام آنها در مناطق اصلی شهر خودداری می‌شود.

این خبرگزاری همچنین در گزارش خود نوشته بود که در بعضی از مدارس مهاجران افغان ثبت‌نام می‌شوند اما بعد از گذشت یکی دو ماه از آغاز سال از مدرسه به بهانه‌های واهی اخراج می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم درخواست پرداخت شهریه از خانواده‌های مهاجران افغان برای ثبت‌نام فرزندانشان هم از دیگر مشکلاتی بود که تاکنون بر سر راه تحصیل این کودکان وجود داشت.

این درحالی‌است که خبرگزاری ایرنا در سال ۹۳ اعلام کرده بود وزارت آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی ۹۳-۹۴ در مدارس دولتی از دانش‌آموزان خارجی در ایران شهریه نخواهد گرفت. به‌گزارش ایرنا ۸۰ درصد دانش‌آموزان خارجی در ایران تبعه افغانستان هستند.

از حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران افغانستان می‌پرسم طرح جدید وزارت کشور برای ثبت‌نام همه کودکان افغان در مدارس آیا می‌تواند مشکلات شهریه و دیگر مشکلات را هم برطرف کند؟

آقای بلخی می‌گوید:« فکر می‌کنم که فعلا مشکلات در حد ثبت‌نام کودکان افغان حل شده است. بحث بر سر پرداخت کردن یا نکردن شهریه توسط آن‌ها هنوز ادامه دارد. امیدوارم این مشکل هم حل شود.»

طرح ثبت‌نام صرفاً برای کودکان است 

اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور در اطلاعیه خود نوشته که طرح ثبت‌نام از دانش‌آموزان فاقد مدرک صرفا برای این گروه برنامه‌ریزی شده و دولت جمهوری اسلامی ایران به‌هیچ‌وجه برنامه‌ای برای شناسایی و ثبت‌نام از اتباع افغان که به‌صورت غیرقانونی در ایران هستند، ندارد.

حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران افغانستان دراین‌باره به رادیوفردا می‌گوید:
«هیچ ارتباطی به مسئله این‌که افغان‌ها را شناسایی و آنها را اخراج کنند ندارد. اگر مقام‌های ایران بخواهند افغان‌های بدون مدرک را اخراج کنند ضرورتی به این کار ندارند. می‌توانند از راه‌های دیگر آنها را شناسایی کنند. طرح ثبت‌نام کودکان افغان ربطی به این موضوع ندارد.»

وزیر امور مهاجران افغانستان می‌گوید در سفری که رئیس‌جمهور افغانستان به ایران داشته و در مذاکراتی که اشرف غنی با حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران داشته قرار شده که هیچ‌کدام از مهاجران افغان در ایران بدون مدرک باقی نمانند و برای همه آنها مدرک صادر شود.

آقای بلخی می‌گوید حدود دو هفته دیگر هیاتی از ایران به افغانستان سفر خواهد کرد تا درباره ثبت‌نام و ارائه مدرک به همه افغان‌های بدون مدرک در ایران مذاکره کنند.

او می‌گوید که بسیار خوش‌بین است که صدور مدرک برای افغان‌های مهاجر زودتر انجام شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان