ایسنا: اپرت رودابه براساس داستان‌های شاهنامه در حالی اردیبهشت‌ماه امسال روی صحنه می‌رود که تک‌خوان زن نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا،‌ سرپرست اپرای «آیریک» و بازیگر نقش رودابه اعلام کرد: اپرت رودابه اجرایی کاملا زنده است و برای این‌که قوانین زیر پا گذاشته نشود، بازیگر زن در آن تک‌خوانی نخواهد کرد و حتما سه وکال همراه زن می‌خواند.

شقایق باقری ادامه داد: من به این موضوع به‌عنوان یک مانع نگاه نمی‌کنم، بلکه باید در هر چارچوبی خلاقیت ایجاد کرد. اتفاقا وقتی با آقای علی رهبری صحبت می‌کردم او به من گفت، این هم‌خوانی‌ها فقط مخصوص امروز نیست و هنگامی که او نیز بچه بود، این اپراها را به‌صورت هم‌خوانی دیده است.

او همچنین گفت: خیلی‌ها می‌پرسند که چرا اسم این کار اپرت است و تفاوتش با اپرا چیست؟ اولین تفاوت این دو کوتاه بودن اپرت از نظر زمانی است و این‌که مقداری که خواننده بازی می‌کند، بیشتر است.

وی افزود: اپرت رودابه از خردادماه سال گذشته کلید خورد و محمد کیا خسروی که در خارج از کشور زندگی می‌کند، نت‌های این کار را برای من فرستاد. تمرین موسیقی این کار ۵ / ۲ ماه زمان برد و از مردادماه نیز تمرین بخش تئاتر آغاز شد.

این هنرمند در ادامه سخنانش توضیح داد: این اثر برگرفته از شاهنامه و داستان زال و رودابه است که با موسیقی کلاسیک اجرا می‌شود. همچنین پیانو با این کار هم‌نوا خواهد شد و هنگام حرکت‌ها نیز فلوت همراهی می‌کند.

او یادآوری کرد: صرف هزینه‌های بالا برای لباس،‌ دکور‌ و … سبب شد که قیمت بلیت کمی بالا برود. با این حال ما سعی کردیم شرایط را مهار کنیم. بر همین اساس، قیمت بلیت‌های این اپرت ۶۰ و ۷۰ هزار تومان تعیین شده است.

در نشستی که صبح ۲۵ فروردین‌ماه در تالار وحدت برگزار شد، مدیر اجرایی این اثر نیز گفت: آنسامبل اپرای آیریک اولین کارش را روی صحنه خواهد برد و ما سعی کردیم کاری انجام دهیم که کمتر دیده شده باشد.

حمید خسروبیگی اضافه کرد: این کار توسط محمد کیا خسروی آهنگسازی شده و براساس شاهنامه نوشته شده است.

در ادامه نیز سعید میرزایی که کارگردان بخش نمایشی است گفت: چنین قصه‌هایی تقابل خرد و اسطوره‌ها است. در اینجا خرد و تعقل جایگاه اصلی را دارند. قصه ما درباره عشق است، عشقی پایدار که نتیجه‌ای به نام رستم می‌دهد.

محمدیان حامی مالی این اثر نیز که در تالار وحدت حضور داشت درباره اهمیت پرداختن به مسائل هنری سخن گفت.

به گزارش ایسنا‌، اپرت رودابه از سوم تا نهم اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان