ایسنا: یک فوق تخصص آنکولوزی گفت: نخستین قاعدگی در سن پایین، سن ازدواج، به دنیا آوردن فرزند در سن پایین و سیگار کشیدن ریسک ابتلا به سرطان پستان را بالا می‌برند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، دکتر بهجت کلانتری‌خاندانی در همایش مبارزه با سرطان در محل خانه شهر کرمان اظهار کرد: هم اکنون ابهاماتی در مورد استاندارد بودن غذاها وجود دارد و با توجه به اینکه سمی که برای محصولات کشاورزی به فروش می‌رسد بدون نسخه و به وفور یافت می‌شود، حساسیت‌ها را بالا برده است.

وی افزود: در کشورهای اروپایی کنترل سم و کود در میادین تره‌بار انجام می‌شود از این رو ما هم باید نظارت بر سم‌فروشی‌ها را بیشتر کنیم و شاید حساسیت مردم در این زمینه کمک کننده باشد.

کلانتری‌خاندانی سپس تصریح کرد: یک باور غلط در مورد رابطه تریاک و سرطان وجود دارد که افراد بعد از ابتلا به سرطان به سوی این ماده مخدر می‌روند تا درد را کمتر احساس کنند.

این متخصص خون و آنکولوژی بیان کرد: غربالگری برای کمک به تشخیص زودهنگام بیماری‌هاست، از این رو راه‌هایی برای تشخیص سرطان پستان(ماموگرافی)، سرطان دهانه رحم(پاپ‌اسمیر) و سرطان روده بزرگ(کولونوسکوپی) وجود دارد.

وی گفت: اوج سرطان پستان در کرمان بین سنین ۳۰ تا ۳۵ سال است، ضمن اینکه نخستین قاعدگی در سن پایین، سن ازدواج، به دنیا آوردن فرزند در سن پایین و سیگار کشیدن ریسک ابتلا به سرطان پستان را بالا می‌برند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: برداشتن پستان عواقب روانی زیادی برای خانم‌ها دارد در حالیکه با پیشگیری و همچنین تشخیص به موقع می‌توان از بروز این عواقب جلوگیری کرد. خانم‌ها باید هر نوع تغییر در پستان را جدی گرفته و با مراجعه به موقع، امکان تشخیص به هنگام را فراهم آورند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان