مهرخانه: روز جهانی سلامت جنسی امسال برای چهارمین سال متوالی بعد از آن که در ۲۰۱۰ از سوی انجمن جهانی سلامت جنسی (WAS) معرفی شد، برگزار می‌شود. شعار امسال این روز، «سلامت جنسیت» است و این شعار ماهیت توسعه‌طلبانه این روز و فعالیت انجمن مربوطه را بیش از پیش روشن می‌سازد. 

به گزارش مهرخانه، سلامت جنسی می‌تواند ناظر بر ابعاد متفاوتی، از روابط جنسی امن و سالم تا بارداری و سلامت ارگان‌های جنسی باشد. بااین‌حال، فعالیت‌ها و موضوعات مورد توجه برخی سازمان‌ها و گروه‌ها در این روز در سال‌های گذشته، گویای تمایل به اختصاص دادن این روز به مسایلی فراتر از امور جنسی است که به طور سنتی مورد توجه افراد، خانواده‌ها، و نهادهای بهداشتی و پزشکی بوده است.

کشورهای مختلفی، به خصوص کشورهایی چون برزیل، آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی، استرالیا، و برخی کشورهای آسیای شرقی، که ملیت اعضای تیم مرکزی انجمن سلامت جنسی را نیز تشکیل می‌دهند، صفحات مربوط به خود را در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک تشکیل داده و در آن به معرفی برنامه‌ها، تجمعات، تالارهای گفتگو، ارسال تصاویر و تحلیل شعار این روز پرداخته‌اند. 

این شعار، در امتداد شعار سال گذشته (برای نیل به سلامت جنسی، خود را با تمام حقوق جنسی‌تان تصور کنید) در حال فاصله گرفتن از سنت پرداختن به جنبه‌های سلامت جنسی و نفوذ به بحث‌های حقوقی و موضوع جنسیت است. ازاین‌رو، فعالیت روز جهانی سلامت جنسی و انجمن مربوط به آن را می‌توان در هماهنگی با جنبش جنسیتی لیبرال شامل جنبش همجنس‌گرایان، سقط جنین، انتخاب بارداری، آموزش جنسی به کودکان، پورنوگرافی و نظیر این دانست که در چند سال اخیر به طرز چشم‌گیری فعال و فراگیر شده است. 

(در همین زمینه: سلامت جنسی و حقوق جنسی در روز جهانی سلامت جنسی)

از سوی دیگر، نمی‌توان گرایش حقوقی این روز و فلسفه ایجاد آن را امری تصادفی و محدود به دو سال اخیر دانست؛ چراکه تعریف انجمن سلامت جنسی، برگرفته از تعاریف موجود سازمان بهداشت جهانی، صریحاً به این جنبه حقوقی که آن را به عنوان «سلامت جنسی» معرفی می‌کند، تأکید دارد:

«سلامت جنسی، وضعیتی فیزیکی، احساسی، ذهنی، و اجتماعی از رفاه در رابطه با جنسیت است؛ نه صرفاً نبود بیماری یا اختلال در آن. سلامت جنسی نیازمند رویکردی مثبت و احترام‌آمیز به جنسیت، روابط جنسی، و امکان داشتن تجربه جنسی لذت‌بخش و امن بدون اجبار، تبعیض، و خشونت است. برای نیل و حفظ سلامت جنسی، حقوق جنسی تمامی‌ افراد می‌باید محترم، محفوظ، و محقق باشد.»

به گزارش مهرخانه، علاوه بر این، نگاهی به شعارهای سال‌های گذشته همچون «بیایید در موردش صحبت کنیم» (۲۰۱۰)، «سلامت جنسی جوانان: حقوق و مسئولیت‌های مشترک» (۲۰۱۱)، و «سلامت جنسی برای همه در جهان متکثر» (۲۰۱۲) نیز همگی جنبه اجتماعی مسئله جنسیت را دربردارند و از میان جنبه‌های مختلف سلامت جنسی (فیزیکی، احساسی، ذهنی، اجتماعی)، سلامت فیزیکی همچون بیماری‌های جنسی و مقاربتی و فرهنگ رفتار جنسی هیچ سهمی ‌در شعارهای این روز تاکنون نداشته است.

(در همین زمینه: جهان، سومین روز بین‌المللی سلامت جنسی را پاس می‌دارد)

از این‌رو، «روز جهانی سلامت جنسی» همچون عنوان «جهانی» سازمان سلامت جنسی، تنها در نام جهانی بوده و دغدغه‌های آن در جهانی با فرهنگ‌های متکثر و اولویت‌های متفاوت، شمول چندانی ندارند. ابتلای روزانه بیش از ۳۳ میلیون نفر به ایدز که ۶۰ درصد آن متمرکز در ۱۹ کشور قاره آفریقاست، ابتلای روزانه یک میلیون نفر به بیماری‌های مقاربتی (STDs)، حامل بودن یکی از باکتری‌های منجر به بیماری‌های مقاربتی توسط ۵۳۰ میلیون نفر در سطح جهان، ابتلای ۲۹۰ میلیون زن به HPV، و افزایش سه برابری احتمال ابتلا به ایدز در صورت ابتلا به بیماری‌های مقاربتی؛ واقعیت‌هایی است که انجمن مذکور با وجود ادعای جهانی‌بودن و عنوان «سلامت جنسی» تا این لحظه از نظر دور داشته است. 

در نتیجه، باید افزود که مشاهده نحوه فعالیت‌ها و ماهیت انجمن سلامت جنسی و نحوه تعیین تم سالانه روز سلامت جنسی از سوی این انجمن، دلیل محدود ماندن دامنه این انجمن را مشخص می‌کند؛ به‌طوری‌که که تنها ۳۵ کشور جهان به بزرگداشت سلامت جنسی از منظر انجمن مذکور در این روز می‌پردازند. 

جالب توجه آن که فعالیت‌های ویژه این روز در این کشورها علاوه بر میزگردهای داوطلبانه و مراکز بهداشتی- درمانی، به مدارس، کتابخانه‌ها، رسانه‌های عمومی، و سایر محیط‌های عمومی ‌نیز نفوذ یافته و به این ترتیب، تفکرات مربوط به برگزارکنندگان این روز به راحتی در حال ترویج در میان گروه بزرگی از مخاطبین قرار دارد. 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان