وضعیت اسف بار زنان در موصل
وضعیت اسف بار زنان در موصل

بیدارزنی: اوضاع در عراق رو به وخامت است و سازمان آزادی زنان در عراق در حال کار با زنانی است که آسیب دیده‌اند و از خانه هایشان بیرون کشیده شده اند. کمک اعضای سازمان زنان معطوف به شهرهایی است که در آن‌ها تعداد زیادی از زنان بی خانمان شده‌اند.

روز چهارشنبه یانار محمد، رییس گروه‌های حمایتی سازمان زنان طی یک مصاحبه تلفنی گفت: مقصد اصلی ما کربلاست شهری که جمعیت زیادی از مردم آواره شده‌اند و خانواده‌ها بدون حضور مردان به شدت آسیب‌‍پذیرند. در جنوب غربی عراق در شرایطی که مردان کشته یا از سوی نیروهای عراقی وادار به جنگ می‌شوند، زنان در حال دزدیده شدن و مورد تجاوز قرار گرفتن‌اند. یانار محمد اما نگران مناطق شمالی شهر موصل نیز هست؛ جایی که خشونت ها علیه زنان به طور بسیار متمرکز انجام می شود و اولین شهری که توسط نیروهای بنیادگرای داعش در ۱۰ ژوئن تصرف شد. در این شهر نیروهای داعش زنان را از خانه‌هایشان بیرون می‌کشند و آنان را وادار می‌کنند در جهاد نکاح شرکت کنند. جهاد نکاح یک جهاد جنسی برای تأمین آرامش جنسی رزمندگانی است که می‌خواهند حکومت اسلامی بنا کنند. اما زنان در این جهاد داوطلب نیستند بلکه به این کار مجبور می‌شوند.

خودکشی بعد از تجاوز 

به گزارش رسانه‌ها چهار زنی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند، خودکشی کرده‌اند. به گفته یانار محمد «در یک مورد برادرِ زن قربانی نیز به این دلیل که نتوانسته بود در برابر مهاجمانی که خواهرش را گرفته بودند مقاومت کند،  خودکشی کرده است.در فرهنگ عراق وقتی زنی نمی‌تواند توسط خانواده‌اش حمایت شود و مورد تجاوز قرار می‌گیرد، بی حرمتی و ننگ بزرگی برای خانواده محسوب می شود».

در مقابله با این شورش مردان وادار به جنگ با نیروهای شورشی می‌شوند در حالی که زنان با فرزندان خود تنها و آسیب پذیر می‌مانند.

سازمان زنان عراقی به زنانی که مورد حمله قرار گرفته‌اند، پناهگاه می‌دهد. ییفاد ساسکیند، مدیر اجرایی گروه مدافع زنان در نیویورک، هفته گذشته طی مصاحبه‌ای اظهار داشت: زنان اغلب تهدید به «خشونت مبتنی بر جنسیت، قتل ناموسی و خشونت خانگی می‌شوند یا وادار به فحشا می‌شوند و فرار میکنند». اما حالا آن‌ها قربانی نبرد مسلحانه‌اند.

کارکنان این سازمان از زمان تصرف شهر موصل تماس‌های تلفنی هر روزه از عراق داشته‌اند. به گفته یکی از کارکنان یونیسف هزاران آواره به خصوص کودک در مدارس،بیمارستان‌ها و مساجد خارج از شهر موصل جای داده شده‌اند. بسیاری از آنها از دسترسی به آب سالم، لوازم بهداشتی و پناهگاه محروم هستند. بسیاری حتی لباس مناسب و پول هم ندارند به این دلیل که جان خود را برداشته و فرار کرده‌اند.

مشکلات ریشه‌دار در موصل 

موصل دومین شهر بزرگ عراق، شهری سنی‌نشین است با شکوه و شکایت‌های فراوان از تبعیض و سوء رفتار زمامداران شیعه دولت مرکزی. بعد از شروع درگیری‌ها در موصل بیش از ۵۰۰ هزار نفر از ساکنین شهر فرار کرده‌اند. هیچ آماری در مورد زنان در معرض خطر وجود ندارد و به گفته ساسکیند «معمولا بین ۵۰ تا ۷۰درصد از افراد آواره شده در درگیری‌های مسلحانه را، زنان و کودکان می‌سازند». وقتی در مورد نتایج ایجاد یک حکومت اسلامی توسط داعش در عراق از ساسکیند سوال می‌شود، پاسخ می‌دهد که: در سوریه هم گروه داعش در مناطق آزاد شده توسط نیروهای مخالف اسد، آغاز به ایجاد محدودیت‌هایی در عبور و مرور زنان کرده‌اند. تجاوز، آدم ربایی، فحشای اجباری و ازدواج‌های اجباری و زودرس افزایش یافته است.«ما تنها کافی است به شرق سوریه نگاه کنیم جایی که داعش در حال ایجاد و تثبیت حکومت اسلامی است. آنچه شما می‌بینید بسیار روشن است؛ نقض سیستماتیک و صریح حقوق زنان».

نخست وزیر عراق نوری المالکی نیز در کنترل اوضاع و مقاومت در برابری نیروهای ملهم از القاعده بسیار ناتوان بوده است. چنانکه هفته گذشته نتوانست رأی اکثریت پارلمان را برای اعلام وضعیت اضطراری بگیرد و بنابراین از اوباما برای مقابله با این بحران درخواست کمک کرد.

ساسکیند می‌گوید: «مقابله نظامی با این بحران راهکار مناسبی نیست.»به گفته او شرایط کنونی در واقع ریشه در مشکلات سیاسی اجتماعی و اقتصادی دارد که به کار بردن اسلحه قادر به حل آنها نیست. برای پایان دادن به این شورش‌‌ها باید با فرقه‌گرایی مقابله کرد. ساسکیند همچنین سیاست‌های فرقه‌گرایانه دولت عراق و سکوت دولت آمریکا در برابر آن را مورد انتقاد قرار می‌دهد و می‌گوید آنچه در عراق در حال وقوع است نتیجه بیرون رفتن نیروهای آمریکا نیست، بلکه ماحصل، تجاوز آمریکا به عراق و اشغال این کشور است. اوایل این هفته سازمان ملل خبر از اعدام‌های سیستماتیک توسط گروه داعش در شهر تکریک داد. در نتیجه این قتل عام‌های گسترده، نیروهای عراقی نیز دست به اقدامات خشونت آمیز زده‌اند.

گزارش: هاجر نایلی، گزارشگر زنان ساکن در نیویورک

منبع:

http://womensenews.org/story/war/140618/iraq-womens-shelter-responds-growing-crisis#.U6Rh8hZgPzL

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان