مهرخانه: داستان دنباله‌دار بیمه زنان خانه‌دار ظاهراً تمامی ‌ندارد و هر روز اتفاقات جدیدی در این خصوص مطرح می‌شود که خارج از بی‌فایده بودن، تنها شوکی به زنانِ خانه‌دار چشم‌انتظار وارد می‌کند.

به گزارش مهرخانه،
 چندی پیش معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری خبر از طرحی داد که قرار بود در آن بیمه زنان خانه‌دار با بیمه فراگیر اجتماعی که در صحن مجلس بررسی می‌شد، ادغام شود؛ اما درست چند روز پس از اعلام این خبر طرح بیمه فراگیر اجتماعی به دلیل داشتن بار مالی در صحن علنی مجلس رأی نیاورد و از دستور کار مجلس خارج شد و حالا معلوم نیست شهیندخت مولاوردی چه تدبیری برای بیمه زنان خانه‌دار اندیشیده است.

(در همین زمینه: مولاوردی: بیمه زنان خانه‌دار در چارچوب بیمه فراگیر اجتماعی بررسی می‌شود)

وقتی وعده معاون امور زنان رئیس‌جمهور محقق نشد
از سوی دیگر رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی ‌با ابراز نگرانی از تأخیر در لایحه بیمه زنان خانه‌دار از سوی دولت به مجلس به مهرخانه می‌گوید: بیمه زنان خانه‌دار یکی از دستاوردهای فراکسیون زنان و خانواده است که در سال 92 در لایحه بودجه قرار گرفت، ولی به دلیل جابه‌جایی دولت صددرصد اجرا نشد و ما انتظار داشتیم که در لایحه سال 93 پیش‌بینی شود که با کاهش 85 درصدی اختصاص مواجه شد. با این حال پیگیری‌هایی را کردیم و در مجلس افزایش اعتبارات داشتیم که به دلیل بار مالی، شورای نگهبان ایراد گرفتند که چنین طرح و لوایحی نیاز به قانون دائمی ‌دارد و باید دولت در این زمینه، لایحه‌ای ارائه دهد.

(در همین زمینه: بیمه زنان خانه‌دار از لایحه بودجه سال 93 حذف می‌شود)


وی ادامه داد: ما نیز در این زمینه جلسه‌ای با معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری داشتیم و ایشان وعده اجرایی‌شدن آن را در هفته زن به عنوان یک عیدی به همه زنان سرپرست خانواده خانه‌دار ارائه کردند، ولی متأسفانه این موضوع هنوز توسط دولت اجرایی نشده است.

بیمه زنان خانه‌دار در قالب اصلاحیه قوانین تأمین اجتماعی به مجلس ارسال شود
زهره طبیب‌زاده نوری نیز در خصوص علت توقف بیمه زنان خانه‌دار در سال جاری به مهرخانه می‌گوید: بیمه زنان خانه‌دار در مجلس نهم مطرح شد و در بودجه سال 92 تصویب گردید و حتی عدم اجرای آن، از سوی جمعی از زنان به عنوان سؤال از وزیر در کمیسیون اجتماعی مطرح و به صحن هم ارجاع شد؛ ولی ازآ‌ن‌جاکه از سوی شورای محترم نگهبان با استدلال درستی رد شد، طرح سؤال در صحن منتفی گردید. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 17 میلیون زن خانه‌دار در کشور وجود دارد و بودجه‌های سالانه هم اندک است، شمار زیادی از زنان خانه‌دار نمی‌توانند توسط بودجه‌های دولتی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند؛ به همین دلیل با مبلغ بسیار کم صد میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه 92، امر بیمه تنها برای 200 هزار زن خانه‌دار پیش‌بینی شده بود؛ اما با توجه به ماهیت بیمه، این بودجه باید تکرارپذیر و به مدت سی سال در بودجه سالانه تکرار می‌شد؛ چون این امر مقدور نیست، لذا باید بیمه زنان خانه‌دار از سوی دولت در قالب اصلاحیه به قوانین مربوط به تأمین اجتماعی الحاق و به عنوان قانون دائمی‌ جهت تصویب به مجلس بیاید.

دولت به انتظارات زنان خانه‌دار پاسخ دهد
اما حالا تقریباً دو ماه از هفته زن می‌گذرد و هنوز خبری از ارسال لایحه دولت برای بیمه زنان خانه‌دار نیست. طرح بیمه فراگیر اجتماعی هم در مجلس ملغی شده است و باید دولت سازوکار دیگری را در این زمینه در نظر بگیرد. البته معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز بارها در زمینه تدوین لایحه بیمه زنان خانه‌دار مکاتبات و جلساتی را با سازمان تأمین اجتماعی داشته است، ولی هنوز خروجی این جلسات منجر به طرحی قوی در خصوص بیمه زنان خانه‌دار نشده است و به گفته شهیندخت مولاوردی قطعاً بیمه زنان خانه‌دار نیاز به طرحی دارد که مثل طرح‌های قبلی شکست نخورد؛ ولی از سوی دیگر باید در کنار تدوین این طرح انتظارات 17 میلیون زن خانه‌دار نیز درنظر گرفته شود و سرعت بیشتری به روند ارسال این لایحه به مجلس صورت بگیرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان