از چپ به راست: ناوبانان ماکسین استایلز، الکساندرا اولسون و پنی تکری

بی بی سی: سه نظامی زن، ناوبانان ماکسین استایلز، الکساندرا اولسون و پنی تکری برای اولین بار در تاریخ صد و ده ساله به کارگیری زیردریایی در نیروی دریایی بریتانیا خدمت زیر آب را آغاز کردند.

پیش از این، این نگرانی مطرح می‌شد که کار در زیر دریا ممکن است برای سلامت زنان مضر باشد. نیروی دریایی آمریکا در سال ۲۰۱۰ اجازه مشابهی را به نظامیان زن آمریکایی داده بود.

در نیروی دریایی استرالیا، کانادا، نروژ، سوئد و دانمارک هم زنان اجازه خدمت در زیردریایی را دارند.

فیلیپ هموند وزیر دفاع بریتانیا این رویداد را “لحظه‌ای تاریخی برای نیروی دریایی سلطنتی و نیروهای مسلح بریتانیا” و “دستاورد شخصی عظیمی” برای این سه ناوبان توصیف کرد.

در حالیکه اجازه حضور نظامیان زن در دریا از سال ۱۹۹۰ در بریتانیا داده شده بود اما آنها اجازه خدمت در زیردریایی‌ها را نشان نداشتند.

پیش از این تصور می‌شد دی اکسید کربن زیاد و گازها و بخاراتی که در کابین زیردریایی وجود دارد ممکن است به سلامت زنان آسیب بزند اما در سال ۲۰۱۱ تحقیقات روشن داد که این نگرانی “بی‌اساس‌” است و راه برای کار زنان در زیر دریایی باز شد.

رفع تبعیض جنسیتی و گشودن عرصه‌های تازه برای زنان یکی از دلایل مهم صدور مجوز برای خدمت آنان در زیر دریایی بوده اما برای چنین تصمیمی باید ملاحظات دیگری هم مورد توجه قرار می‌گرفته است.

یکی از این ملاحظات این بوده که اگر در جریان ماموریت مشخص شود زنی حامله است، ماموریت زیردریایی به خطر می افتد. زیردریایی‌ها ماه‌ها زیر آب می‌مانند و اگر زنی حامله باشد یا باید ماموریت را نیمه تمام گذاشت یا سلامت مادر و بچه را به خطر انداخت.

به علاوه گفته می‌شد این تصمیم همسران کارکنان مرد زیردریایی‌ها را نگران می کند و حضور زنان ممکن است در محیط بسته و بسیار شکننده زیردریایی تنش زیادی ایجاد کند.

در بسیاری از زیردریایی‌ها به علت تنگی جا کارکنان باید محل خواب خود را با دیگری شریک شوند و برای اینکه زنان بتواند تخت جداگانه داشته باشند فعلا فقط می‌توانند در زیردریایی‌های اتمی که جای بیشتری دارند کار کنند.

زیردریایی اچ‌ام‌اس ویجیلنت محل خدمت سه نظامی زن نیروی دریایی بریتانیا

از طرف دیگر این تصمیم می‌تواند کار نیروی دریایی را در تامین پرسنل زیر دریایی‌ها آسان‌تر کند، چرا که عده کمی حاضر می‌شوند ماه‌ها بدون تماس با دنیای بیرون در فضای تنگ زیر دریایی‌ها کار کنند.

این سه ناوبان زن پس از ماه‌ها آموزش‌های ویژه کار حود را در کنار ۱۶۵ همقطار مرد در زیردریایی اچ‌ام‌اس ویجیلنت، یکی از زیردریایی‌های اتمی بریتانیا آغاز کرده‌اند.

ناوبان اولسون که ۲۶ سال دارد حضور در این زیردریایی را زندگی در “خانواده‌ای بسیار عجیب” توصیف کرد و گفت احساس می‌کند “خواهری برای ۱۶۵ برادرش است.”

او گفت حضور زنان در جمعی که تا به حال کاملا مردانه مانده بود مانند “شوک” و “چالش‌برانگیز” خواهد بود اما تاکید کرد که “زنان کاملا توانایی انجام دادن چنین کاری را دارند.”

ناوبان تکری که ۳۹ سال دارد در این باره گفت کاملا دنیای خارج را فراموش کرده و در دنیای تازه‌ای زندگی می‌کند.

ناوبان استایلز به عنوان افسر پشتیبانی، ناوبان اولسون به عنوان جانشین افسر مهندسی تسلیحات و ناوبان تکری به عنوان افسر آموزش انجام وظیفه خواهند کرد.

ناخدا دوم مت دیویس فرمانده زیردریایی اچ‌ام‌اس ویجیلنت از اینکه این سه افسر زن بدون هیچ تفاوتی با مردان در کار خود جا افتاده‌اند اظهار رضایت بسیار کرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان